Filip Hráček – býval jsem DJ (rozhovor)

0

Filip Hráček působí v českém Googlu už šestým rokem. S dalšími 35 kolegy tak tvoří české zastoupení amerického vyhledávacího giganta. Filip sice má už od malička dobrý vztah k IT a programování obecně, v Googlu se však stará spíše o vztahy s externími vývojáři, než o samotné tvoření kódu.

http://www.youtube.com/watch?v=njGXLzoNvS0

U počítačů od mala

Filip je už od mala spjat s počítači a programováním. I přes širokou škálu programovacích jazyků, ze kterých nejlépe ovládá Dart od Googlu, se nepovažuje za skvělého programátora a do Googlu se ani díky programování nedostal. Do jedné z nejprestižnějších firem světa byl přijat díky dobré znalosti problematiky SEO (Search engine optimalization), na této pozici už ale dávno nepůsobí a nyní se věnuje už zmiňovanému vztahu s externími vývojáři. Jeho hlavní náplň práce je tvořena komunikováním s vývojáři, kteří pracují s technologiemi Googlu a také prosazování České republiky jakožto trhu v globálním Googlu.

Google4

IM nepatří k mým oblíbeným

Jednu z dalších otázek jsem směroval směrem ke komunikaci a IM. Filip ale preferuje především asynchronní komunikaci skrze maily, kterou může řešit v okamžicích, kdy na ně má čas.

Filip-Hráček-1-1024x576

Maily si kontroluje vždy v pravidelných intervalech a jejich kontrolou vlastně taky začíná Filipův pracovní den. Ten je často velmi neobvyklý a někdy končí i v pozdních večerních hodinách. To především, když je v plánu nějaká akce Googlu.

Google I/O Extended

Filip měl v minulém roce také na starost organizaci několika Google I/O Extended v České republice. Sám Filip Google I/O v minulém roce přímo v San Francisku navštívil a z Kalifornie poslal skrze Google Hangouts videopozdrav všem tuzemským účastníkům Google I/O Extended.

Filip-Hráček-2-1024x576

Keynote a především Google I/O už však nejsou především o programování, nýbrž je to především o účastnících, kteří mají mnoho společných témat, nad kterými mohou hned na místě diskutovat.

Google-IO-Day-1-2012

V České republice se také pořádalo nejvíce Google I/O Extended na počet obyvatel, žádnou zásadní reakci ze strany Googlu však čekat nemůžeme. Přeci jen jsme stále malá země s necelými 11 miliony obyvatel a soupeření například s Indií je velmi těžké.

Google Glass jsou vhodné jen pro specifická povolání

V rámci loňské Google I/O měl Filip možnost, vyzkoušet si i technologickou novinku Google Glass. Z těch byl sice nadšený, jejich budoucnost však vidí především u specifických profesí a úkonů, kdy člověk potřebuje mít obě ruce volné, typicky při vaření nebo sportu.

Google-Glass

Zásadní problém Google Glass je stále ve výdrži, která není nikterak oslnivá a při omezeném používání dokáží vydržet maximálně jeden den a to je opravdu málo. Do finálního uvedení chytrých brýlí na trh by se však podle Filipa měla výdrž razantně zlepšit.

Přinést další služby Google Play bylo obtížné

V minulém roce jsme se dočkali dalších služeb Google Play. V červenci to byly knihy a na začátku října pak hudba. Díky tomu patříme stále mezi první země v Evropě, které si mohou Google Play Music se všemi službami vyzkoušet.

Google-Play-Music

Prosazení obou nových služeb však bylo extrémně náročné jak z právního pohledu, tak především z pohledu kupní síly České republiky. Ta je ve srovnání s ostatními západními zeměmi stále nízká.

První můj smartphone měl Symbian

Jako svůj první smartphone Filip označil Nokii N97 s již zrušeným operačním systémem Symbian. Nezapomněl podotknout, že to nebyl zrovna dvakrát příjemný zážitek.

Nokia-N97

V současnosti jak jinak používá Nexus 5 a s ním i celou řadu dalších zařízení, mezi kterými nechybí ani herní konzole PSP a Wii. K hrám má Filip kladný vztah už od dětství. Naposledy hrál na Wii remake kultovní hry The Legend of Zelda, na PC pak Skyrim. Herní konzole ale před smartphonem a tabletem při hraní her upřednostňuje a na mobilech a tabletech hraje raději krátké a rychlé hříčky.

Nejčastěji na smartphonu a notebooku

U svých nejpoužívanějších zařízení Filip příliš nepřekvapil. Nejčastěji používá Nexus 5 a notebook. V těsném závěsu pak zůstává Chromebook a o něco dál herní konzole, na které nemá příliš času.

Acer-C720-touchscreen

Aplikací mám přes stovku

Na počet aplikací mi dokázal Filip odpovědět zcela přesně – 108. Netají se však tím, že by více než stovku aplikací, mohl bez okolků promazat a dostat se na nižší číslo.

Filip-Hráček-3-1024x576

Mezi jeho nejpoužívanější patří vyhledávač spojů Pubtran, hudební aplikaci Bandsintown a obzvlášť si pochvaluje aplikaci pro předpověď počasí Aladin.

Ze sociálních sítí především Google+

Filipa můžeme najít na všech důležitých sociálních sítí (LinkedIn, Google+, Twitter, Facebook). Na žádné další však nemá v plánu vstoupit a raději se chce více věnovat Twitteru, na který v poslední době z časových důvodů trochu zanevřel.

Ve volném čase jsem býval DJ

Trochu překvapivým zjištěním pro mě bylo, když se Filip přiznal, že se v minulosti věnoval hudbě. Díky nedostatku času ale s tímto koníčkem skončil a v současnosti se věnuje pouze knížkám. Dále Filip také rád sleduje seriály, ze svých nejoblíbenějších prozradil Games of Throne.

Game-of-Thrones-1024x640

Foto: Lukáš Stankovič
Rozhovor převzat z Netovinky.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here