Apple opět v centru dění, co přinesou jeho bezkontaktní platby? (komentář)

0

NFC platby jsou s námi už nějaký ten pátek, stále se jim však nepodařilo prorůst do života běžných uživatelů. Tedy vlastně podařilo, ale většinou jen díky bezkontaktním platebním kartám, které většina bank dávala svým zákazníkům zdarma. Na jejich příkladu je skvěle vidět, jak si rychlé placení přiložením a bez potřeby zadávání PINu oblíbili i naprosto normální smrtelníci.

mobile-wallet-800-shutterstock

Nás ovšem mnohem více zajímají platby provedené skrze technologii NFC pomocí chytrého mobilu. Těch je stále pramálo a za jejich pomalým rozvojem stojí především složitý proces aktivace. Pro tu je třeba vlastnit jeden z několika podporovaných smartphonů, být u správného mobilního operátora, být majitelem speciální microSIM se zabezpečovacím elementem a ještě ke všemu mít účet u banky, která s daným operátor spolupracuje a zároveň tuto možnost nabízí.

images

Teď už je asi všem jasné, proč se placením mobilem s technologií NFC zatím příliš neujalo a používá jej snad jen několik stovek nadšenců. Přitom existuje mnohem jednodušší způsob, který dostává ze hry mobilní operátory, a zároveň razantně usnadňuje přístup k bezkontaktním platbám. Přišel s ním v minulém roce nový Android 4.4 KitKat a zabezpečovací element ze SIM karty přesouvá přímo do telefonu. Nikdo z českých ani zahraničních bankovních sektorů ji ovšem ještě do nedávna nepoužíval.

apple0132

A pak přišel Apple a jeho dvouhodinová keynote a vše bylo jinak. V mailových schránka se mi hromadilo jedno tiskové sdělení za druhým a všechna oznamovala prakticky to stejné. Ještě do konce roku začneme s těmito mobilním platbami pracovat a na začátku toho příštího se dočkáte i v Evropě. Trochu mi zůstává záhadou proč Apple okolo technologie, která existovala téměř rok a nikdo ji nepoužíval, vzbudil takové haló a donutil všechny banky obrátit o 180 stupňů.

applepay_bm

Od vzniku mobilních plateb se s trochou cynismu vtipkovalo, že se čeká na Apple, který jako jediný dokáže k přechodu do digitálního světa donutit prakticky každého. V minulosti se mu to povedlo v muzice, knihách, časopisech, filmovém průmyslu a podle prvních reakcí bude průkopníkem i na poli mobilních plateb. Jablečná společnost tuhle technologii nevymyslela a ani nebyla první, kdo s ní přišel, podařilo se jí ji ovšem konečně přinést do života běžných lidí a přinutit zkostnatělý finanční sektor, aby ji akceptovali.

dsc_4846

Nejvíce ztrátový asi nakonec budou operátoři. Ti byli z celého modelu vyškrtnuti úplně a upřímně ani moc nechápu, proč do něj byli v minulosti zahrnuti. Každopádně cupertinská firma nikdy příliš nehleděla na blaho operátorů a příkladem může být například neustále měnění velikostí SIM karet, ze kterého určitě nikdo v AT&T nebo T-Mobilu nebyl nadšen.

apple-pay-vyhody

Z pohledu koncového uživatele můžeme být Applu jen vděčni. Ano, vše je teprve na začátku a chválit budeme moci až ve chvíli, kdy budeme skutečně všichni platit za rohlíky v sámošce mobilem, podle rychlých reakcí společností Visa i Mastercard bych to ovšem viděl celkem nadějně. Teď jenom, aby se ještě nezapomnělo, že stejnou možností disponují i telefony s Androidem a banky se neomezily jen na nakousnutá jablka. Čistě z logiky věci by to však byla čirá hloupost a snad už konečně nebudeme muset spolu s sebou nosit peněženky plné otravných mincí nebo plastových karet, jež mají tak skvělou tendenci se zlomit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here