Alcatel One Touch Idol Ultra: štíhlý sympaťák vyžadující kompromisy [recenze]

4

 

idol_ultra

 

Alcatel představil model One Touch Idol Ultra už někdy v lednu na veletrhu CES v Las Vegas. Tehdy se mohl pyšnit nálepkou „nejtenčí telefon na světě.“ Dnes, o několik měsíců později, je situace trochu jiná, čínský výrobce Oppo hlásá model s tloušťkou 6,13 mm. Ovšem Idol Ultra se svou tloušťkou jen 6,45 milimetrů se stále řadí mezi nejtenčí zařízení a určitě do budoucna bude. A pokud se nepletu, na tuzemském trhu stále v tomto směru dominuje.

I přesto se však příliš oblíbeným nestal. Těžko říct, jestli za to mohla značka „Alcatel,“ kterou mají lidé v podvědomí spojenou ještě se staršími telefony nebo cena, která neodpovídala reálné výbavě telefonu. O tom se můžeme jen dohadovat, ovšem situace by se mohla změnit, neboť Alcatel výrazně zlevnil své modely a možná se tak stane One Touch Idol Ultra pro zákazníky dostupnější. Podívejme se tedy na celé zařízení podrobněji.

Stručný přehled výbavy

[table “643” not found /]

Obsah balení

Telefon dorazí v bílé krabičce, která je po designové stránce velice hezky zpracovaná. U některých jiných výrobců můžeme vidět jen obyčejnou krabičku bez potisku, nebo s vytištěným logem a strohým nápisem. Alcatel se však ihned „chlubí“ tloušťkou telefonu a HD AMOLED displejem.

Po otevření už vidíme telefon, který je usazen do plastového „doku“ a opatřen přední fólií na displeji a zadní, která slouží také jako návod pro vložení micro SIM karty. Přední fólie je nepoužitelná, neboť přes potisk není displej vidět po celé jeho ploše. Toho si je Alcatel samozřejmě vědom a uvnitř balení nalezneme náhradní, zcela průhlednou ochrannou fólii.

Balení dále obsahuje českou a slovenskou příručku, záruční list, nabíjecí adaptér, micro USB kabel, špuntová sluchátka a micro USB redukci pro jejich připojení.

P1070984 P1070992 P1070990

Zpracování telefonu

Když se vám telefon dostane poprvé do rukou, působí rozhodně příjemně. Je výrazně lehký, i když v porovnání s jinými modely dané třídy zřejmě nebude rozdíl nijak znatelný. I přes svou štíhlost se drží velice příjemně a díky zadnímu pogumovanému krytu také pevně. Problém nastává při delším nepřetržitém používání, kdy se začne ozývat dlaň. Ovšem pevně věřím, že záleží jen na zvyku.

Teď se podívejme na telefon po stránce designu. Jak můžeme vidět, telefon nepřekvapí, ale také neurazí. Jedná se o další model z kategorie „černých placek.“ Na druhou stranu, díky své štíhlosti, zaobleným rohům a decentně zvoleným stříbrným prvkům (rámeček okolo foťáku, tlačítko hlasitosti a uzamčení) působí telefon elegantním dojmem.

Na přední straně má jen malý výstup pro reproduktor a přední kameru. Po okraji potom najdeme zmíněné tlačítko pro nastavení hlasitosti, které slouží také jako spoušť fotoaparátu. Zvláště tuto možnost určitě ocení nemalé procento uživatelů. A samozřejmě slot pro micro SIM kartu. Na horní straně se nachází micro USB konektor, ten slouží jak pro dobíjení telefonu, tak místo klasického 3,5 mm jacku. Zřejmě je to daň právě za tolik oslavovanou tloušťku. Je třeba říct, že na přenos zvuku a jeho kvalitu to sice nemá vliv, ale rozhodně si při nabíjení telefonu neposlechnete hudbu ve svých oblíbených sluchátkách.

Tlačítko pro zapnutí a uzamčení je doslova noční můrou pro praváky. Těžko říct, co vedlo Alcatel k tomu, aby ho umístil na levé straně telefonu. Často tak dochází k přehmatům a hlavně při klasickém držení telefonu v dlani na tlačítko jen těsně ukazováčkem pravé ruky dosáhnete.

Jak zmíněná sluchátka, tak odemykání telefonu vyžaduje kompromisy a o těch to celé s tímto zařízením je, bohužel.

Na zadní, lehce pogumované straně se nachází LED dioda fotoaparátu, kterou lze samozřejmě využít samostatně jako zdroj světla. Do budoucna by mohla být problémem vystouplá čočka fotoaparátu. Sice je lehce orámovaná, což ji chrání, ale ne nijak výrazně, navíc není ani trochu zapuštěná  do těla. Při slušném zacházení bych se ale poškrábání nebál. Hned vedle nalezneme informace o rozlišení – možná trochu zbytečné. Uprostřed pak vidíme stříbrný nápis „onetouch“ a pod ním už obyčejný nápis výrobce a další nepodstatné věci, které trochu kazí celkový vzhled.

Celý zadní kryt velmi těsně přiléhá k telefonu a během používání jsem nezaznamenal žádné nežádoucí zvuky, jako vrzání či praskání.

P1080054P1080057P1080049P1080079P1080066P1080061

První spuštění

Telefon se během prvního spuštění načítá asi tři minuty a každé další spuštění zabere téměř stejnou dobu, nemáte-li zapnutou funkci „rychlé spuštění.“ Během procházení „průvodce po prvním spuštění“ budete vyzváni k zadání vašeho Google účtu, můžete také využít funkce překopírování kontaktů apod.

Navíc jistá forma nápovědy se zobrazuje dál, jak v menu tak při zapnutí určité předinstalované aplikace. Telefon vám tak například po zapnutí fotoaparátu vysvětlí v několika krocích jeho funkce a to velice přehledně a příjemně. Musím uznat, že jako začátečník bych takovou nápovědu opravdu ocenil.

Telefon běží na Androidu 4.1, kde výrobce příliš nezasahoval. Celé prostředí je velice svižné a plynulé. Můžeme vidět podobu s konkurenčním Sense, které známe z dílny HTC. Taktéž máme několik ploch, na nichž si uspořádáme ikony, widgety a zcela je přizpůsobíme k obrazu svému.

Displej a jeho kvalita

Telefon je osazen 4,7 palce velkým HD AMOLED displejem s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Displej je velice čitelný a nabízí opravdu pěkné kontrastní barvy. Jen se zobrazením bílé má trochu problémy. Podání barev je tedy mírně nereálné, řekl bych, že jsou použity trochu sytější a živější odstíny, ale to rozhodně není problém, ba naopak. Při sledování displeje z různých úhlů se jeho čitelnost ani odstíny příliš nemění.

Pokud se však na displej díváme na přímém slunci, jeho čitelnost se prudce sníží. Je sice čitelný, ale rozhodně z něj nebudeme mít dobrý pocit a to i se stíněním rukou. Sklo je odolné jak proti nárazu a poškrábání, tak otiskům – do jisté míry.

DISPLEJ2 003 P1080023 P1080019 DISPLEJ2 013 DISPLEJ2 004P1070966

Hardware

Jak bylo zmíněno ve stručném přehledu, najdeme uvnitř telefonu dvoujádrový procesor z dílny čínského MediaTeku – Mediatek 6577 s taktem 1,2 GHz. Někteří tyto procesory odmítají, nicméně je třeba podotknout, že MediaTek umí vyrobit opravdu kvalitní čipy za podstatně nižší cenu, než třeba Qualcomm. Právě díky tomu mohou výrobci ještě více srazit cenu telefonu. To se však v tomto případě stalo až za sedm měsíců po jeho představení. Grafické operace na sebe přebírá akcelerátor PowerVR SGX531 a operační paměť je 1 GB, takže výbava je spíše průměrná.

O tom svědčí také výsledky benchmarků. Ve známém AnTuTu benchmarku, který by aktuálně měl mít největší a nejaktualizovanější databázi telefonů, získal překvapivě málo bodů – 6 306 a zařadil se tak pod Samsung Galaxy Note. Téměř srovnatelně bodů podle AnTuTu databáze získal Amazon Kindle Fire.

Další benchmark, který Alcatel potrápil, byl Quadrant. Zde získal necelých 3 000 bodů, přesně 2 978. Výkon byl srovnatelný s Motorolou Atrix 4G.

U dalších benchmarků jako je 3D Mark a Basemark X jsem se výsledků bohužel nedočkal. Buďto vždy spadly a nebo zařízení kompletně „vytuhlo“ a byl třeba restart.

Konektivita

Co se týče konektivity, dostáváme se zase do šedého průměru. Telefon totiž nenabídne nic výjimečného.

Standardně je vybaven rozhraním Bluetooth 4.0, díky kterému budete moci bez problému připojit zařízení, jako chytré hodinky, pulsmetry a další. Při jeho používání jsem nezaznamenal žádný problém, vždy fungovalo, jak mělo.

To však nemůžu říct o Wi-Fi, kde jsem měl potíže se signálem. Telefon podporuje standardně sítě 802.11b/g/n, takže také 5GHz síť. Což je sice malá výhoda, ale rozhlédneme-li se po konkurenci, zjistíme, že nejde o nic výjimečného. Občas jsem měl pocit, že byl Wi-Fi signál slabší, než by měl být.

Co může zamrzet, je chybějící podpora NFC čipu, s tímto modelem holt elegantně platit nebudeme.

Co se týče GPS, nezaznamenal jsem větší problém. Telefon byl testován s aplikací Sports Tracker, která je podobná známějšímu Endomondu. Podle údajů z GPS zaznamenává trasu, zachycuje vzdálenost, rychlost, výškové rozdíly a další údaje. Při vykreslení trasy jsem se s nějakou větší odchylkou nesetkal, musím říct, že vše bylo přesné. Připojení k satelitům GPS trvalo asi dvacet vteřin.

Klasická navigace potom fungovala naprosto bez problému, trasu telefon vypočítal během chvilky a po celou dobu jízdy nenastal problém. Navigace neztratila signál, nezasekla se a běžela velmi svižně.

Fotoaparát

Snímky s rozlišením 8 Mpx se svou kvalitou řadí spíše do průměru, přesto však běžnému uživateli zcela postačí. Jsou ostré a nevykazují příliš šumu. Snad jediným problémem byl režim „makro,“ kdy telefon jednou doostřil a podruhé zase ne, i když vzdálenost snímaného objektu byla stejná.

Fotoaparát sám o sobě nabízí několik režimů snímání. Za zmínku stojí třeba panoramatický snímek, HDR a možnost vytvářet 360° fotografie, které však nejsou příliš kvalitní.

TEST_FOTAK 001 TEST_FOTAK 022  TEST_FOTAK 016 TEST_FOTAK 013 TEST_FOTAK 002TEST_FOTAK 038

httv://www.youtube.com/watch?v=KYg4qNRUu00

(zdroj: gsminfo.nl)

Baterie a výdrž

Uvnitř najdeme Li-ion baterii s kapacitou 1820 mAh. Už předem je tedy jasné, že se  telefon nehodí pro ty, kteří potřebují dlouhou výdrž. Nabíjet je potřeba denně. Zařízení sice při standardním používaní, kdy na něm nehrajeme příliš dlouho hry a občas si poslechneme hudbu, jednou za hodinu aktualizujeme sociální sítě apod. vydrží do večera. Ovšem to už je stav baterie opravdu kritický. Samozřejmě i zde můžeme uplatnit úsporný režim, čímž výdrž o něco prodloužíme.

Při normálním používání, vydrží 8 až 10 hodin, což je opravdu málo. Poslech hudby se sluchátky telefon vybije za něco málo přes pět hodin. Při hraní her potom vydržel okolo 4 hodin. S telefonem se sice lze dostat na výdrž až pěti dnů, ovšem za cenu vypnuté W-Fi, GPS, Mobilní sítě, jen s tím, že telefonujete a píšete textové zprávy. Nabíjení trvá asi dvě hodiny.

Přehled pro a proti

+ rozměry a hmotnost

+ zpracování

+ displej (až na použití při prudkém slunci)

+ notifikanční dioda

– cena

– absence 3,5mm jacku

– absence paměťových karet

– absence NFC

Pár slov na závěr

Sám o sobě není telefon špatný, jeho elegantní design s příjemnými rozměry rozhodně zaujme. To je asi hlavní předností. Zařízení nese stopy myšlenky „štíhlost za každou cenu“ a to přináší četné kompromisy. Tím hlavním je asi absence 3,5mm jacku a malá kapacita baterie. Podíváme-li se na výkon, tak ani po této stránce na tom není telefon příliš slavně, spadá spíše do dnešního průměru a výbava neodpovídá reálné ceně. Situace by se mohla změnit, když teď Alcatel model zlevnil o celých 1 500 korun. Ovšem kdyby se dal pořídit za 7 000 Kč, určitě by stál za uvážení.

V tuto chvíli je však třeba se zamyslet, zda opravdu chcete štíhlý chytrý telefon. Protože jak už bylo řečeno, konkrétně v tomto případě to přináší také značné kompromisy a ne každý je ochotný je akceptovat.

 

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Alza.cz, kde si telefon můžete také koupit.

logo_alza

4 KOMENTÁŘE

  1. Pěkná recenze, ale jedna chybka tam je.TCL Corporation koupila značku Alcatel a TCL Corporation nemá s Francie vůbec nic společného.

  2. Bude také recenze některého modelu z řady POP?
    Přes týden používám Alcatel OneTouch Mpop 5020D a jsem s ním velmi spokojený.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here