Huawei Ascend Mate – ten největší [Recenze]

12

Huawei_Ascend_Mate_9

Dnes se podíváme na recenzi prvního telefonu od čínské společnosti Huawei, který se úspěšně řadí do kategorie phabletů (kategorie, do které spadají zařízení mezi telefonem a tabletem). Se svojí úhlopříčkou 6“ dokáže rozhodně zaujmout a velikostí dokonce poráží i Samsung Galaxy Note II, který je mezi uživateli docela populární.

Stručný přehled výbavy

  • CPU: čtyřjádrový Huawei K3V2, @1,5 GHz
  • GPU: neznámá grafika od společnosti Huawei
  • RAM: 2GB
  • ROM: 8GB, možno rozšířit pomocí microSD karet
  • Display: 6,1″ IPS+, 1280×720 (HD)
  • OS: Android 4.1 Jelly Bean
  • Fotoaparát: 8 MP zadní, 1 MP přední
  • Baterie: 4050 mAh
  • Konektivita: BlueTooth 4.0, WiFi a/b/g/n, USB
  • Rozměry: 163.5 x 85.7 x 9.9 mm, hmotnost: 198 gramů
  • Cena v době recenze: 11 445 Kč (Smarty.cz)

 

Obsah balení

Než se mi telefon dostal poprvé do ruky, netušil jsem, jak moc je 6“ a jak to vůbec bude u telefonu vypadat. Ascend Mate přišel v bílé krabičce, která odpovídá velikosti samotného zařízení – právě v těchto chvílích si poprvé uvědomíte, co jste si to vlastně pořídili za obra.

Na horní straně krabičky je vyobrazen telefon, na krajích následně jeho hrany a na zadní straně krabičky nalezneme specifikace telefonu.

Po odklopení vrchního víka krabičky vykouklo samotné zařízení, na kterém se budou nacházet ještě fólie, která jej chrání před poškrábáním. Pod telefonem se nachází menší „obálka“, ve které jsou uschované všechny manuály. Pod touto podlážkou následně nalezneme v balení ještě sluchátka, nabíjecí adaptér a micro-USB kabel.

Huawei_Ascend_Mate_1 Huawei_Ascend_Mate_12 Huawei_Ascend_Mate_22 Huawei_Ascend_Mate_21 Huawei_Ascend_Mate_19 Huawei_Ascend_Mate_20 Huawei_Ascend_Mate_25

První pohled a kvalita zpracování

Při prvním úchopu zařízení jsem byl mile překvapen jeho hmotností, neboť u tak velkého zařízení jsem čekal mnohem větší hmotnost. První otázky, co se mi prohnaly hlavou, byly typu: „Vejde se to do kapsy?“ nebo „Jak se s tím telefonuje?“. Musím uznat, že nakonec jsem byl překvapen, že telefon dám zcela bez problémů do kapsy svých kalhot, ovšem někteří lidé, kteří si tento experiment zkoušeli, neuspěli. Hodně tedy závisí na tom, jaké oblečení nosíte.

Nyní se ale zaměřme na samotné zpracování. Telefon působí při prvním pohledu velice pevně, i když je vyroben pouze z plastu. Vzhledem k tomu, že sám vlastním Huawei Ascend G300, tak nějak tuším, že plast, který je použit u tohoto telefonu, nebude nic nekvalitního a něco málo vydrží. Na kraji telefonu se nachází stříbrný zaoblený okraj, který přidává telefonu vzhledově na jeho hodnotě. Když jsem telefon držel poprvé, rozhodně jsem byl překvapen, jakou cenovkou se chlubí a jak vypadá – rozhodně bych jej s klidným svědomím zařadil do kategorie telefonů, které stojí kolem 15 tisíc korun.

Co se týče slotů a ovládacích tlačítek, těch na telefonu moc nenajdeme. Na horní straně telefonu je slot na microSIM kartu a zdířku na 3,5 mm jack pro sluchátka. Na levé straně telefonu najdeme pouze slot na MicroSD kartu, kterou můžeme použít až do velikosti 32 GB. Na spodní straně je microUSB konektor pro nabíjení/připojení k počítači. Abychom prohlídku dokončili, na pravé straně telefonu nalezneme zapínací tlačítko a ovládání hlasitosti. Žádná jiná tlačítka telefon nemá, neboť systémová tlačítka se zobrazují přímo na displeji.

Dalším překvapením, které nadchlo tedy alespoň mě, fanouška elektrotechniky, byla přiložený nabíjecí adaptér. Kvůli vysoké kapacitě baterie v telefonu totiž musela společnost přiložit nabíječku, která nabíjí telefon proudem 2 Ampéry. Jen pro porovnání – běžné nabíječky nabíjejí proudem 0,5-1 A.

Huawei_Ascend_Mate_2 Huawei_Ascend_Mate_8 Huawei_Ascend_Mate_7 Huawei_Ascend_Mate_6 Huawei_Ascend_Mate_5 Huawei_Ascend_Mate_4 Huawei_Ascend_Mate_3 Huawei_Ascend_Mate_23

První spuštění

První spuštění Ascendu Mate probíhá docela rychle. Doinstalování OS, které probíhá při prvním spuštění, zabere asi 3 minuty. Následně se telefon zvládne nastartovat již během minuty. Jako u každého Android telefonu si i Ascend Mate řekne o váš Gmail účet a pomocí interaktivního průvodce vás trochu seznámí s klávesnicí a prostředím telefonu.

Právě ono prostředí telefonu, které Huawei nazývá Emotion UI se mírně začíná podobat docela populární MIUI ROM, kterou můžeme najít ve všech Xiaomi telefonech. Základní rozdíl ve srovnání s čistým Androidem spočívá v tom, že máte všechny ikony aplikací na ploše (můžete je vkládat do složek), přičemž můžete mezi ikony vložit i widgety. Osobně tento způsob nepreferuji a mám rád systémy s „App Drawerem“ – tedy nabídkou, kde si určitou aplikaci mohu vybrat a nemusím mít tedy všechny ikony na ploše. Vše je ovšem jen o zvyku a tak je možné, že se Vám časem tento způsob zalíbí.

Displej

Jedním z prvků, který rozhodně bude uživatele zajímat, je samotný display, díky kterému se telefon zařadil do kategorie phabletů. Display má úhlopříčku 6,1“ a právě tato velikost sebou může nést spousty problémů, zvláště v době, kdy je vývoj těchto displejů teprve na začátku.

Pozorovací úhly byly na IPS panel průměrné, barvy byly živé a nebyly přepálené – při prohlížení fotografií fotky odpovídali realitě. Slabší bylo rozlišení (1280×720), přičemž můžete vidět velice jemný rastr na telefonu – mnohem více by telefonu slušelo rozlišení FullHD (1920×1080).

Čitelnost na slunci byla dobrá, nebyl problém ovládat telefon na přímém slunci a to díky jedné vlastnosti (možná to byla i chyba samotného telefonu) – při větším osvětlení totiž telefon všechny barvy automaticky zesílil, čímž se stalo to, že sice jste mohli telefon ovládat na slunci, ale černá nebyla černou, nýbrž tmavě šedou. Tento režim se zapíná hlavně při plném jasu, čímž si je telefon jistý, že již více jej nelze rozsvítit a tak začne upravovat barvy. Několikrát se mi i stalo, že se tato funkce zapnula v místnosti, přičemž jsem si mohl povšimnout mírného šumu na displeji.

Huawei_Ascend_Mate_17 Huawei_Ascend_Mate_16 Huawei_Ascend_Mate_15 Huawei_Ascend_Mate_14 Huawei_Ascend_Mate_13 Huawei_Ascend_Mate_11

Výkon

Jak je již uvedeno na začátku článku v technických specifikacích, o výkon se stará čtyřjádrový procesor od společnosti Huawei, kterému pomáhají 2 GB operační paměti, což se v dnešní době řadí již mezi standard výkonných modelů. Velkým zklamáním pro mne osobně bylo nevyužití grafického čipu řady Adreno, který se velice často využívá a rozhodně poskytne vyšší grafický výkon než grafika od Huawei, která do dnešního dne nebyla přesněji specifikována.

Při běžném používání jsem se během testování nesetkal s žádnými problémy, vše běželo plynule a prostředí od společnosti Huawei se nikde nesekalo – bylo naprosto plynulé a optimalizované pro hardware tohoto telefonu.

Konektivita

Co se týče konektivity telefonu, není na tom Ascend Mate moc slavně – jedná se spíše o výbavu, kterou v současné době nalezneme v každém lepším telefonu.

Bluetooth má v telefonu verzi 4.0, čímž k telefonu budete moci zcela bez problémů provozovat všechny chytré hodinky a další nástroje. Díky Bluetoothu 4.0 je také pravděpodobné, že by telefon mohl dostat nový Android 4.3, který přináší ještě lepší podporu právě pro bezdrátovou technologii Bluetooth.

Co se týče Wi-Fi sítí, nalezneme v telefonu podporu sítí typu 802.11 a/b/g/n, čímž díky typu 802.11a získává telefon podporu  sítí běžících na 5GHz kmitočtu. Pravdou ale je, že tuto podporu dnes dostává každý telefon vyšší třídy a částečně i telefony střední třídy. Velkým zklamáním byla absence NFC čipu.

GPS

Nyní se zaměříme na GPS a vše ostatní. Co se týče chytání satelitů, není na tom telefon nijak slavně. Hledání družic mu několikrát zabralo okolo 3 minut, což není moc dobrý výsledek. Co se týče odchylky, ta byla velice různá a GPS v tomto telefonu velice „skáče“, většinou se odchylka pochybovala okolo +- 5 metrů, ovšem při testu jsem zaznamenal i extrém typu +- 480 metrů.

Při navigování v autě byla navigace přesná, varovala na všechny křižovatky včas, ovšem setkalii jsme se s občasným výpadkem GPS signálu – do 15 sekund ovšem telefon opět našel družice a navigování pokračovalo dál.

Velké mínus, které bych dal tomuto telefonu, je to, že uvnitř se nenachází digitální kompas. Společnost Huawei tuto funkci nenabízí u žádného ze svých modelů, čímž se například na geocaching stává telefon naprosto nepoužitelný, neboť nezobrazuje směr, kterým byste se měli vydat.

GPS jsme testovali pomocí aplikace C:Geo, Runkeeper a navigace Sygic.

Fotoaparát

Fotoaparát tohoto telefonu se neřadí mezi stránky, které by vás rozhodně nadchly, ale mezi průměr dnešních mobilních fotoaparátů. Tím ovšem nechci tvrdit, že by nedokázal vyfotit skvělý snímek. Pokud ale jste vášnivými fotografy nebo chcete telefon používat převážně na focení, nejspíše bude lepší se rozhlédnout po trochu jiných smartphonech, které jsou na toto použití určeny. Pro představu, jak telefon fotí, si můžete prohlédnout několik pořízených snímků.

IMG_20130625_151814 IMG_20130627_155448 IMG_20130627_155658 IMG_20130705_121030 IMG_20130628_181300 IMG_20130625_152517

Systém a software

Jako systém byl v tomto mobilním telefonu použit operační systém Android ve verzi 4.1.2 (Jelly Bean). Ascend Mate je tedy doplněn o řadu nových funkcí (například Google Now), ale mnohem více by mu slušel v době testování nejmodernější systém ve verzi 4.2.2. Celý systém je přestavěn do nástavby Emotion UI, která, jak jsem již zde psal, se vzdáleně podobá na MIUI ROM.

Co se týče software, přichystal si pro nás výrobce několik předinstalovaných aplikací, mezi které se řadí například jednoduchý správce souborů nebo pomocník pro instalaci aplikací.

Hry a benchmarky

Během testování telefonu jsem se také nevyhnul otestování telefonu těmi nejnáročnějšími úkony v podobě benchmarku a hraní her, ze kterých jsem si vždy odnesl nějaký herní požitek. Přeci jen, 6“ displej je pro hráče již docela ideální  a Ascend Mate tak může sloužit také jako náhrada mobilní herní konzole.

Hry

Real Racing 3

Jednou z momentálně nejnáročnějších her pro mobilní telefony je rozhodně Real Racing 3, který dokáže všechny dnešní výkonné telefony pořádně potrápit. Ascend Mate se zde setkal s docela velkým problémem – hra nestíhala vykreslovat grafické detaily na autech, ovšem hratelnost celé hry byla na velice příjemné úrovni. Kromě mírně rozpadlé grafiky si tedy hru docela užijete.

GTA 3

Další hra, kterou běžně testujeme naše telefony v redakci, je Grand Theft Auto. Na telefonu jsme vyzkoušeli starší díl, který se s telefonem celkem popral a s hratelností nebyl žádný problém. Během testování se hra ani jednou nezasekla a rozhodně jsem nezaznamenal žádné problémy s rozpadající se grafikou, jako tomu bylo u Real Racingu 3.

Angry Birds/Cut The Rope

Mezi klasiku pro mobilní telefony patří herní kombinace Angry Birds a Cut The Rope. Obě hry jsou postaveny na 2D herním engine, což nezatěžuje tolik grafický procesor, jako 3D hry. Obě hry běžely naprosto bez problémů a bez záseků, hraní na velkém displeji bylo velice pohodlné.

Benchmarky

AnTuTu

Jeden z nejlepších testů, který obsahuje největší databázi mobilních telefonů, je benchmark AnTuTu. Zde jsem s telefonem dosáhl 14 905 bodů, přičemž tímto testem se telefon zařadil například pod Samsung Galaxy Note II, ale překonal Nexus 7. V tomto testu platí, čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-07-07-14-30-39 Screenshot_2013-07-08-13-38-40

3DMark

Telefon jsme také podrobili jednomu z nejnáročnějších testů současnosti – 3DMark. Zde dostal Ascend Mate 4250 bodů v testu Ice Storm a 2335 bodů v testu Ice Storm Extreme. Jedná se o zcela průměrné výsledky pro toto zařízení a opět platí, čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-07-08-12-59-02 Screenshot_2013-07-08-13-38-13

Basemark X

Dalším náročným grafickým testem, který byl na telefonu proveden, se stal Basemark X. Zde jsme dosáhli při 3D renderu výsledků 5.412 FPS při On-screen a 2.626 FPS při Off-screen. I u tohoto testu platí, čím více, tím lépe.

Screenshot_2013-07-07-14-30-18

Quadrant Benchmark

Posledním testem, který jsem na telefonu provedl, byl Quadrant, který bohužel v dnešní době již nemá aktuální databázi zařízení (nejvýkonnější zařízení je dle něj HTC One X). Zde telefon dostal 4986 bodů, čímž se zařadil v tabulce na absolutní špičku – stejně, jako každé nové zařízení. Opět platí, čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-07-08-13-40-06

Baterie

Jednou z ostře sledovaných vlastností, zvláště v poslední době, se stává výdrž samotného telefonu. Nedávno byla vydána zpráva, ve které stálo, že momentálně nejlepší zařízení co se týče výdrže je právě Ascend Mate. Tuto informaci musím naprosto potvrdit, neboť například v autě při navigaci dokázalo zařízení vydržet okolo 6 hodin bez nabíječky. Pokud ovšem telefon budete využívat pro telefonní hovory a občas zkontrolujete zprávy na internetu, nebude pro Vás problém vydržet s telefonem 2-3 dny.

Při redakčním testu jsme naměřili hodnotu 2 dnů bez nabíječky, přičemž jsme telefon neustále používali (i v režimu roaming), se zapnutou GPS lokalizací pomocí družic.

Závěr

Huawei Ascend Mate je velice zajímavým zařízením, které ovšem nepatří mezi nejvýkonnější. Rozhodně zaujme svým zpracováním, se kterým jsme neměli jediný problém během testu či velkou výdrží baterie, ovšem zklame výkonem jak výpočetním, tak například i GPS. Je ovšem pravděpodobné, že společnost Huawei vydá nějaký opravný balíček, který tyto neduhy odstraní.

+ Výdrž baterie

+ Pevnost telefonu, zpracování

+ Cena

– Výkon telefonu v graficky náročných aplikacích

– GPS

– Display

 

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Smarty.cz, u které si můžete tento telefon také zakoupit.

smarty_logo

12 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den,

      bohužel, tento problém jsem také řešil – nefunkční Google+. Řešil jsem to procházením pomocí webového rozhraní. Nejspíše ale postupem času se Google+ dle mého názoru zfunkční.

  1. ..premyslel jsem ze si ho poridim v cerne variante (ma matnou zadni stranu) ale pry se asi ani k nam dovazet nebude…tak cekam az predstavi nekdo neco podobneho neleskleho

  2. UPRAVTE si laskavě ty informační hodnoty u samsungu galaxy note2
    V antutu má skore 18000bodů!!!!! ne pouze 13000 jak tu všude lživě tvrdíte!!!

    • Dobrý den,

      zkuste si onu část přečíst pozorněji – píšeme v ní totiž, že Ascend Mate se zařadil POD Galaxy Note II.

  3. Dobrý den, tak Huawei Mate jsem měl. Konkrétně dva kusy…1. skončil na reklamaci, druhý už vrácením peněz. U prvního prasklý rámeček okolo displeje (telefon mi nespadl!). U druhého skvrna přes 3/4 displeje (těžko se to popisuje, jakoby voda pod sklem). Ale co mě dostalo nejvíce je to, že oba přístroje zhruba 2x až 3x denně reagovali tak, že pokud jsem ho držel v ruce – vše bez problémů, ale pokud jsem jej položil na nějaký podklad, tak se displej jakoby zbláznil a reagoval tak, že např. v menu nešlo rolovat, ale vždy se spustila nabídka, na kterou jsem přiložil prst a chtěl začít posouvat dál (nejsou to jen moje kusy, píšou o tom i na zahraničních fórech)….prostě v tuto chvíli nepoužitelný. Za sebe tento model SILNĚ nedoporučuji !!!!!!! Pokud Vám jde o hry (3D tituly), tak se mu vyhněte ROVNOU!!!!!!!

  4. A jen pro info….Real Racing 3 NAPROSTO nehratelný!!!!! Hru si vůbec neužijete, do 20 sekund ji smažete – 20 fps max., a to jsem HODNĚ mírný. Displej super, na slunci jsem NIC lepšího ještě neviděl, fakt nádhera. Baterie opravdu excelentní. Fotoaparát je spíše PODprůměr (musel jsem doinstalovat aplikaci třetí strany), za horších světelných podmínek NEPOUŽITELNÝ! I přes velikost je nevhodný na surfovaní na internetu, kvůli jedné nemilé vlastnosti – při oddálení stránky se písmo jakoby ,,rozpije“, ale při přiblížení zase zostří. Je to celkem nepříjemné a díky 6,1″ i lehce postřehnutelné (otestovány veškeré známé prohlížeče). Spousta her nejede, seká se, nebo má chyby v grafice (AVP Evolution, RR3, Reckless Racing 2, NFS: most wanted, Tiny Thief, NBA 2K13, Epoch….atd.,atd.), Bylo to pro mě obrovské zklamání, na Huawei Mate jsem se moc těšil, hlavně na obrovský displej a krásný design, ale je to jen promarněný potenciál. Vůbec nemáte možnost jeho výhod využít. A 11000,- není nejmenší suma.

  5. A GPU není neznámá: je to Vivante GC4000 od americké společnosti Vivante Corporation…..a je na prd, kvůli bídné podpoře a optimalizaci vývojářů her. A ještě jedna věc: U prvního kusu bezproblému, ale u druhého při zasunutí microSD karty do slotu krytka nedoléhala a dost nepříjemně přečnívala.

  6. No, celkově se mi to líbí a jediné co by mě trochu mrzelo je ta udávaá nepřesnost GPS. Pro mé účely GPS více méně jen v autě a to jen někdy. Asi by stálo za to otestovat víc podkladů,ale chápu že to nelze. Pokud jde o foťák, tak ať se na mne nikdo nezlobí,ale fotky ze smartfounů jsou maximálně na momentky, tu horší tu lepší, nebo pro sdílení na FB, dokumentární účely a td.
    Pokud chci fotiti na tisk a větší formáty pak jsou to foťáky, ideálně dslr.
    Celkově dávám jednoznačně palec nahoru:-)

    • Budete litovat (pokud tedy uvažujete o jeho koupi), věřte mi…..Prodal jsem Note II a koupil tohle. Jsou to dva naprosto neporovnatelné přístroje. A konkrétně fotografie pořizuje Samsung opravdu NESROVNATELNĚ kvalitnější. Jediné + je snad baterie, (subjektivně) nádherný design a čitelnost na slunci. No teď už si raději počkám na Note III. Pokud uvažujete o přístroji s velkým displejem. Kupte raději Note (klidně i 1. generaci, pokud Vám jde o peníze), je úplně jinde.

      • Dobrý den, můžete být konkrétní v čem se vám telefon neosvědčil ? Prošel jsem více recenzí, více diskuzí a reakce jsou protichůdné. Nerad bych měl informaci založenou na neochotě fanoušků „vzhledově stále stejného korejce“ připustit, že může jiný výrobce udělat kvalitní telefon. S telefony Huawei jsem již di styku přišel a kvalita zpracování byla na solidní úrovni, je tedy dost nepochopitelné, že by vlajkovku po této stránce odflinkli. Přijde mi to obdobné jako u Nokie, která je kritizována za WP lidmi, kteří ho ani nezkusili, Ted nemám na mysli vzhled systému,ale jeho plynulost, funkce atd. Čili zkuste prosím objektivně napsat klady a zápory vnímané z vaší strany, rád bych je porovnal s reakcemi v jiných diskuzích a udělal si objektivní obrázek. Obecně platí že velice pozitivní nebo naopak velice negativní hodnocení je silně neobjektivní. Předem děkuji

      • Nejsem fanoušek Samsungu, ale ,,phabletu“ a byl bych strašně rád, kdyby byl Huawei Mate takový přístroj, jak jsem očekával, protože designem mě naprosto dostal. Ale bohužel není. Momentálně není u nás v této kategorii moc z čeho vybírat (SGN, SGN II, SG Mega, Huawei Mate). U Samsungu mě štve zpracování (u mobilu za 16k bych čekal ,,dokonalost“, proto, kvůli designu a baterii jsem zkusil právě Huawei), ale to je asi jediné výrazné mínus oproti HM, jinak je Samsung, ať chcete nebo ne, úplně jinde. Co mi na něm vadilo jsem ,myslím, celkem podrobně rozepsal ve svých příspěvcích…..ale ve zkratce tedy ještě jednou:

        PLUSY:

        + design
        + krásný, velký a na slunci skvěle čitelný displej
        + výdrž baterie a rychlost nabíjení
        + pevné zpracování – nic nevrže
        + pěkně točí video ve fullHD
        + kvalitní zvuk

        MÍNUSY:

        – u každého přístroje do týdne reklamace (pokaždé s jinou závadou, to mě o kvalitě moc nepřesvědčilo)
        – reakce displeje při položení na stůl bývala někdy pomatená (zmiňují se o tom i na zahraničních forech) – na obou mých kusech.
        – při odpojení microUSB z počítače často jas zůstával na plno i když byl nastaven na automatiku
        – často jsem musel vyfocené fotografie přesunout do jiné složky v telefonu, jinak mi je po připojení k PC nedokázal najít
        – podprůměrný fotoaparát (za špatných světelných podmínek opravdu děs)
        – u 2. kusu při vložení microSD karty vyčnívala nepříjemně krytka
        – OTŘESNÁ optimalizace her ze strany výrobců, takže obrovská nekompatibilita (výsledky v benchmarcích jsou naprosto zbytečné….i starý SGS2, který má nižší skóre vše rozchodil bez problémů, Huawei ani zdaleka ne)
        – zoomovaní v kterémkoliv internetovém prohlížeči při oddálení stránky rozpije text
        – dlouhá doba při kopírování dat z/do telefonu

        Závady a zpracování nebudu počítat, mohl jsem prostě jen mít ,,smůlu“ na vadné kusy. Pokud zmíněné neduhy odstraní update, s telefonem moc nefotíte a nehrajete hry, tak bych Vám jej asi doporučil. Pokud ale chcete za své peníze ,,co nejvíce,, tak ne a opravdu si připlaťte raději za Note II. Kdybych ho neměl, tak by mi možná spousta věcí ani nepřišla, ale díky přímemu srovnání vím, že je to mnohem lepší volba (navíc máte i stylus).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here