Samsung Galaxy Note II – nový vládce galaxie

0

Pokud by někdo před pár lety hádal, že budoucnost patří přerostlým telefonům (nebo chcete-li tabletofonům), věřil by mu asi málokdo. Průkopníkem byl v této kategorii Dell se svým modelem Streak 5 Mini, který poprvé přinesl obrovský displej do mobilního zařízení s možností z něj volat. Co si budeme nalhávat, model neslavil žádné velké úspěchy. Možná to bylo v oblasti telefonů né příliš zvučnou značkou, nebo se pro něj tenkrát prostě jen nenašlo využití. Každopádně cena, která vysoce převyšovala 10.000 Kč šla velmi rychle ,,ke dnu“. Pokud dnes řekneme pojem přerostlý telefon, tabletofon, většině lidí se již stařičký Dell nevybaví. Většina si hned vzpomene na ,,tu velkou placku od Samsungu“.

Ano, Samsung se svým Galaxy Note první generace spustil až nečekaně velký zájem o tyto přerostlé mobilní telefony. Bylo to možná trochu nečekané, ale prodeje šly jedna báseň, Samsung hlásil další a další miliony prodaných kusů a z Galaxy Note se stal doslova trhák. I když je telefon směřován jen na určitou komunitu lidí, své zájemce si našel a to opravdu velmi rychle. Dalo by se říci, že Samsung zaplnil díru v trhu. Podařilo se mu něco, o čem všichni výrobci sní – objevit mezeru a vhodně ji zaplnit.

Jak šel čas, všichni se začali bavit o nástupci. Nejprve si jen vysnívali jak by novinka mohla vypadat, po čase však dostala jasné kontury a specifikace se začala každým dnem dotvářet. Pak přišel ten den, kdy Samsung představil nástupce svého tabletofonu a opět se spustilo šílenství a hlad. Samsung Galaxy Note II rozhodně není přístroj pro každého, ale pro cílovou skupinu prostě nemá konkurenci. Špičkově vybavený telefon s úžasným displejem a maximální funkční výbavou, to je nový Samsung Galaxy Note II. Pohodlně se usaďte, hvězda z galaxie Samsung se představuje.

 Celkový pocit z nového telefonu: 100% – perfektně

 Úvodní povídání

Prakticky hned po vybalení z telefonu víte, že tady máte čest s něčím speciálním. Rozměrově je tento přístroj přesně mezi velkými mobilními telefony a menšími tablety. Nejde tedy ani o tablet, ani o velký telefon, úhlopříčka displeje se prostě nehlásí ani k jedné této kategorii. Když si pak vezmete telefon do ruky, ucítíte, že jak rozměrově tak váhově je telefon prostě někde úplně jinde. Více než kdy jindy se u tohoto telefonu doporučuje před nákupem návštěva obchodu kde si telefon vyzkoušíte .V tomto případě je to téměř nutností, zklamání by mohlo být obrovské.

Pokud jste už ale měli zkušenost s předcházející generací tabletofonu od Samsungu, jistě Vás nic nepřekvapí. Příjemně Vás možná překvapí jen lepší tloušťka zařízení a celková designová svěžest, o tom ale později.

Pojďme se ještě v krátkosti podívat, co naleznete v krabičce společně s telefonem. V poměrně malé krabičce (která do puntíku obepíná půdorys telefonu) bohužel nenalezneme nic extra. Nalezneme zde: adaptér cestovní nabíječky, obyčejný datový USB kabel, velmi slabá špuntová sluchátka a konečně pak brožurky, povídání, záruční list.. Nic co by trochu vyzdvihlo výsostní postavení telefonu, na druhou stranu vše ostatní si můžete dokoupit sami. Takový HDMI kabel by se ale určitě hodil, co vy na to?

 Celkový pocit z vybalení: hodnotím telefon, ne ani tak balení – 90% – perfektně

 Vzhled, designové prvky a dílenské zpracování?

Pokud jste četli mé první zhodnocení Samsungu Galaxy Note II, jistě si pamatujete, jak jsem psal o podobnosti se Samsungem Galaxy S3. Ano, telefon není tak oblázkovitý, je na něm vidět snaha se odlišit, ale fakt, že prostě patří k právnické vzhledové evoluci kterou Samsung musel provést je prostě nepřehlédnutelný.

Neříkám, že jde o nějaký problém. Naopak. Vzhled telefonu působí opravdu velmi svěže a více se tak hodí do dnešní doby hig-tech hraček.

Přední straně dominuje obrovský, 5,55 palcový displej. To mluví samo za sebe. Displej vyplňuje opravdu téměř celou přední stranu. Nad ním se nachází klasické sluchátko, čidla (regulace jasu a senzor přiblížení), kamera pro videohovory s rozlišením 1,9 Mpx a v neposlední řadě také notifikační LED diodka, kterou nalezneme na levé straně od sluchátka. Ta je v běžném stavu neviditelná, plasty prosvítává až když máte nějakou zmeškanou událost, což je velmi efektivní.

Opravdu pěkné také je, že displej samotný se táhne až k okrajům samotného telefonu. Rámeček je v tomto případě opravdu titěrný což je prostě oku lahodící. Horší to bude s ergonomií, a případnými náhodnými stisky palců při držení telefonu.

Pod samotným displejem najdete jedno jediné hardwarové tlačítko – tlačítko HOME.  Na senzory se ale také dostalo. Po bokách prostředního se nachází tlačítka menu a zpět, tak, jak to u Samsungu známe po dlouhá léta, nic se tedy nezměnilo.

Přední stranu jsme si již představili, teď se podíváme na boky telefonu. Ty jsou obtaženy plastovým stříbrným rámečkem, bohužel ani zde se kovu nedočkáte. Na levém boku se nachází pouze jedno tlačítko – kolébkové pro ovládání hlasitosti. Na pravé straně nalezneme tlačítko Power. Na spodní straně nalezneme maličký mikrofon a uprostřed spodní strany vstup pro nabíječku případně USB kabel. Jistě nesmím zapomenout ani na šachtu, v které se skrývá perfektní příslušenství S-Pen. To se vytahuje z pravého spodního rohu.

To by bylo z boků telefonů vše, pojďme se podívat na zadní stranu. Ta je tvořena jednolitým odnímatelným plastovým krytem. Bohužel, Samsung svůj top model oblékl do plastového kabátku kdy po kovu není ani vidu ani slechu. Trochu mě to mrzí, Samsung v ruce sice nepůsobí lacině, ale hodnotně zrovna také ne.

Po sejmutí zadního krytu nalezneme NFC anténu a také zde máme možnost vyjmout baterii, paměťovou kartu MicroSD a SIM kartu, která je zde ve velikosti microSIM.

To, jestli Samsung udělal dobře že zpřístupnil baterii je asi na debatu. Telefon zatím nikde moc nevrže, ale v případě častého sundávání zadního krytu je to spíše otázka času.

Velikostně je na tom nový tabletofon následovně: 151,5 x 80,5 x 9,4 a hmotnost se zastavila na příjemných 180 gramech. Ano, píši na příjemných, protože na takto velký telefon je to opravdu příjemná hmotnost. Samozřejmě se na tomto faktu podepsali plastové materiály telefonu. Ty jsou ke všemu ještě lesklé, proto bude trochu problém s mikroškrábanci a otisky prstů. V bílé verzi to samozřejmě nebude tak markantní problém jako u verze černé. Jiné barevné varianty Note II zatím dostupné nejsou.

 Celkový pocit ze vzhledu a zpracování: 95% – perfektně

 Baterie a výdrž telefonu

Netřeba dlouze polemizovat o tom, že telefon bude a je žroutem energie. Hlavním ,,žroutem“ je samozřejmě obrovský displej a dále také čtyřjádrový procesor. Každému je tedy jasné, že telefon musí být osazen nadstandardní kapacitou baterie, dnes klasických 1500 mAh by v tomto případě neprošlo.

Samsung svůj top model osadil obrovskou baterií s opravdu velkorysou kapacitou 3100 mAh. Pokud se podíváme na proklamační materiály přímo od výrobce, telefon by měl vydržet téměř 1000 hodin v pohotovostním režimu  a v přepočtu jeden a půl dne hovoru. Pokud se Vám tyto hodnoty zdají nadsazené, máte z části pravdu, ale v případě Samsungu Galaxy Note II se nedá říct, že by nás výrobce tahal za nos úplně. Jak je na tom tedy opravdu?

Pokud budete hrát nejmodernější 3D hry a sledovat HD video, případně se necháte navigovat se zapnutou GPS (A-GPS) s nejvyšším jasem, není problém baterii doslova vysát během pár hodin. To je ale v dnešní době u špičkových telefonů klasika, nikoho to nepřekvapí.

Pokud se ale budete chovat rozumě, denně vyřídíte pár hovorů, napíšete pár SMS zpráv, při cestování si pustíte hudbu, prohlédnete všechny novinky na internetu, Facebooku a Twitteru, tak Vám telefon vydrží zhruba 2 dny. 2 dny, čili klidně celý víkend. Musím uznat, takto skvělý výsledek jsem od telefonu nečekal ani omylem. Můj osobní telefon Sony Xperia S vydrží sotva den, a to s obtížemi. A to ho celkem šetřím, musím uznat.

Samsung Galaxy Note II je dělo a i přesto vydrží nadprůměrně dlouho při životě a to ho opravdu nemusíte nijak šetřit. Je pravda, že je vše podmíněno obrovskou kapacitou baterie ale i tak, je to výsledek na který se dívám s notnou dávkou obdivu.

Celkový pocit z výdrže telefonu: 100% – perfektně

Displej

Asi nejdůležitějším a nejzajímavějším prvkem celého telefonu je na mobilní poměry obří displej s úhlopříčkou 5,5 palce. Displej je jako stvořený pro mužskou ruku s velkými prsty kde bude ovládání opravdu jedna báseň. Již žádné titěrné ikonky nebo neovladatelná softwarová klávesnice, problémy s přehmaty jsou v tomto případě minulostí.

Co by byla ovšem samotná úhlopříčka bez použití kvalitní zobrazovací technologie? Displej je vybaven Super AMOLED technologií. To má za následek trochu nepřirozeně živé barvy, pro někoho je ale zrovna tohle výhodou. Rozlišení je známých 1280×720 čili malé HD. Na FullHD displej si budeme muset počkat do příští generace (tedy alespoň v to doufáme).

I když je displej obrovský je takové rozlišení dostatečné, žádný hrubý rastr Vás rozhodně otravovat nebude. Displej má skvělé pozorovací úhle a rozhodně nebudete mít problém ani s čitelností a slunci. Displej je zkrátka perfektní.

A teď samotné technologii dotykového displeje: zde je to již trochu zajímavější. Displej má celkem dvě dotykové vrstvy. Proč?

Displej je vybaven klasicky kapacitní dotykovou technologií. To ale není vše, je tu druhá vrstva, která je speciálně vyvinuta společností Wacom slouží pro ovládání speciálním perem S-Pen, které je zasunuto přímo v telefonu. Pro neznalé: technologie více vrstev dotykových displejů se užívá hlavně v profesionálních grafických tabletech. Pokud tedy píšete S-Penem, automaticky se vypne kapacitní vrstva a vy můžete bez obav položit část ruky na displej a nic se Vám nepohne. Velice příjemné.

Display je zkrátka jedna velká chlouba celého zařízení. Nevýhoda takto velkého displeje je ale zřejmá. Pro malé ruce není telefon vhodný, nelze ho kloudně uchopit ani jednou rukou kvalitně ovládat ale na to jistě každý myslí hned na začátku před samotným pořízením. Kupovat takto přerostlý telefon své manželce ale asi stejně nebudete.

Celkový pocit z displeje a ovládání: 100% – pefektně

Co je to ten S-Pen?

Už jsem se tu párkrát zmínil o dotykovém peru S-Pen, který je speciálně vyvinut pro tento mobilní telefon. S vysvětlením, že se jedná o dotykové pero se ale zřejmě nespokojíte, pojďme se podívat co všechno můžete s tímto šikovným pomocníkem ovládat a kde všude Vám usnadní práci. Jeho používání je opravdu zábavné a intuitivní. Během pár dní si budete říkat, jak jste bez něj mohli žít.

Díky speciální dotykové vrstvě o které již byla řeč můžete s perem dělat divy. Dotyková vrstva rozeznává i samotný tlak na pero, takže můžete tlakem vytvářet různě silné čáry podle potřeby.

Nejzajímavější je podle mě možnost ovládat telefon i když se pero samotné nedotýká displeje ale pouze pero nad displejem vznášíte. V takovém případě můžete například přesouvat stránky a nebo otevírat náhledy (například u fotografií, textů).

Další využití pero najde při psaní poznámek. V případě takto velkého displeje to již dává smysl. Stačí pouze zmáčknout tlačítko na boku (mimochodem jediné které pero má) a dvakrát poklepat na displej telefonu. Jako třešničku a dortu zdůrazním převod ručně psaných poznámek do elektronické verze. Vše funguje na jedničku s hvězdičkou, opravdu jsem se divil taková drobnost ušetří spoustu práce. Dělat s perem výřezy stránek nebo obrázků již známe z předchozí generace tabletofonu.

S-Pen nabízí další možnosti. Ať už třeba ovládání samotného systému pomocí gest nebo mnoho dalšího. Na vše přicházíte intuitivně případě některé známé gesta již znáte z předchozí verze telefonu. V návodu k telefonu je vše pečlivě zaznamenáno aby jste mohli svoje S-Pen využít na 110%.

Hodnocení? S-Pen je perfektní pomocník! – 100%

Výkon telefonu – je to dravec

Samsung nešetřil a jde to vidět. Vybavil svého dravce tím nejlepším. V útrobách tedy nalezneme Android v prozatímní verzi 4.1 JB, která bude v brzké době aktualizovaná na vyšší verzi.

Běh telefonu obstarává bleskurychlý čtyřjádrový procesor od Samsungu. Každé jádro jede na taktu 1,6 GHz, rychlost telefonu je tudíž obrovská. Vše podtrhuje 2 GB RAM. Telefon je dále vybaven samostatným grafickým procesorem, který nese název ARM Mali-400.

Pokud si potrpíte na různé grafy, telefon poráží své konkurenty jeden za druhým. Pokud Vám jsou grafy jedno a od telefonu očekáváte svižný běh a žádné prodlevy i zde si přijdete na své.

Rychlost telefonu je prostě dokonalá. Celé prostředí je 100% odladěné, nikde žádný zásek, animace jsou perfektně plynulé, prostě radost pohledět.

Celkový pocit z reakcí telefonu: 100% – perfektně

Paměť

V námi testované kapacitě 16 GB telefon disponuje zhruba 10 GB pro koncového uživatele, zbytek ukousne systém a další materiál a aplikace přímo od výrobce. Ano, není to málo ale nezapomeňme na dodatečné rozšíření pomocí paměťových karet až o dalších 64 GB! V takovém případě už jde opravdu o tabletofon se sloní pamění.

Doplníme, že telefon se prodává i ve verzích s kapacitami pamětí 32 a 64 GB. V takovém případě společně s paměťovou kartou se jedná o takový malý notebook. Tady už ale záleží čistě na Vás jestli tak velkou paměť v telefonu potřebujete. Celkově totiž můžete mít dostupných okolo 120 GB (64GB verze + 64 GB paměťová karta – pár GB pro operační systém atd.)

Doplním, že kapacity RAM 2 GB samozřejmě nikdy nedosáhnete. Hned ze začátku ukousne 250 MB grafická karta a po naběhnutí systému Vás přivítá asi 1,2 GB, protože zbylých zhruba 500 MB si ukousne samotný operační systém. I tak jde o perfektní hodnotu. Ubezpečit můžu v tom, že se mě nikdy nestalo, že by aplikace spadla z důvodu nízké kapacity RAM. Bez obav tedy můžete aplikace házet na pozadí a žádné ani sebemenší zpomalení prostě nepocítíte.

Paměť a možnost rozšíření: 100% spokojenost

Multimediální funkce, fotoaparát, videokamera

A máme tu další kategorii ve které tabletofon od Samsungu exceluje. Ale pěkně popořadě.

Fotoaparát, kterým telefon disponuje dosahuje velmi pěkného rozlišení 8 Mpx. Osobně jsem šťastný, že se Samsung v tomto případě nezapojil do války o nadbytečné Mpx, protože je to podle mého názoru nesmysl, hlavní je vybavit zařízení kvalitní optikou a pak se kvalita projeví sama. Samotnému fotoaparátu sekunduje led dioda plnící funkci blesku. Autofokus je samozřejmostí.

Následuje povinný výčet funkcí fotoaparátu: výběr jedné z fotografií, které telefon vyfotí, detekce úsměvu, HDR, rozpoznávání úsměvu a obličeje, stabilizátor obrazu, nastavení hodnoty ISO speciální efekty a snadné sdílení fotografií do světa internetu.

Pokud budete telefon hodnotit v cenové kategorii kterou zastupuje, zjistíte, že obdržíte očekávané – tedy špičkovou kvalitu obrazu bez množství šumu (čemuž ve špatných světelných podmínkách dopomáhá již zmíněná LED diodka na zadní straně, která perfektně osvětlí menší místnost).

Video dokáže Samsung Galaxy Note II nahrávat ve FullHD kvalitě. Kvalita videa je velmi pěkná, ale nedá se říci, že by Vám nahradil Vaši domácí kameru, tu si rozhodně ponechejte. Datová náročnost je ale opravdu vysoká, každá minuta zabere zhruba 120 MB, což je opravdu mnoho.

Další multimediální funkce jsou už celkem běžné, i když díky obrovskému displeji dostávají nový rozměr. Videa si můžete přehrávat ve stejné velikosti jako je můžete nahrávat, čili počítejte s FullHD snímky bez sekání. Podporované kodeky jsou následující: MPEG4, H.263, H.264, VC-1, DivX, WMV a VP8 a nezalekne se ani titulků ve formátu .srt.

Co se týče hudebního přehrávače, ten je Samsungem upraven k naprosté dokonalosti, proto si přehrajete písničky v nejrůznějších známých i méně známých formátech (namátkou: P3, OGG, WMA, AAC, ACC+, eAAC+, AMR(NB,WB), MIDI, WAV, AC-3 a Flac). Telefon je vybaven i tolik žádaným FM rádiem s podporou RDS.

Sociální sítě jsou zastoupeny taktéž v míře vrchovaté, jde přeci o Android. Dočkáte se tedy podpory jak Google+ tak Twitteru, Facebooku a taktéž propojením s webovým úložištěm DropBOX.

Celkový pocit z telefonu jako z multimediálního zařízení: 100% – perfektně

Telefonování a zprávy

Ano, ač jsem telefonu dal hned několik přezdívek, stále se jedná o mobilní telefon, i když v tomto případě se nečeká nic jiného než 100% podpora. Tedy stejně jako u všeho ostatního, ani zde nenarazíte na jakékoli omezení.

Samotná aplikace pro telefonování je všem uživatelům operačního systému Android notně známá, proto asi nemá smysl zabývat se jí dopodrobna, nic nechybí. Díky velkému displeji je vše přehledné, vše má dostatek místa.

U zpráv bych mohl napsat to stejné. Ať už se chystáte psát SMS nebo email, telefon Vás v ničem nezklame. Čtení zpráv je díky obřímu displeji nadmíru pohodlné, proto si všechny SMS i emailu přečtete bez nutnosti jakkoli posouvat obrazovku. Vyzdvihnu jen, že Samsung dodává kecálka s názvem ChatON, ten je dostupný na všech telefonech od Samsungu s operačním systémem Android a také Bada (verze 2.0). Ten se však uživatelům příliš pod kůži nevryl.

Psaní je na takto rozměrném displeji opravdu potěšení. Ovšem, jak jsem sám zjistil, pro malé prosty displej rozhodně není a tak pokud telefon otočíte na bok, je dost náročné dostat se palci až doprostřed obrazovky, proto je psaní s menšími prsty dost obtížné a máte každou chvíli strach, že Vám zařízení vypadne z ruky. Jak jsem již psal, je to daň za displej. Lidé s velkými prsty si budou libovat. V režimu na výšku si klávesnici můžete nastavit tak, aby se zobrazovala jako klasická telefonní klávesnice (ABC). Pro mě nejpoužívanější metodou pro zadávání textu byla vždy Swype, i zde jsem tento způsob používal a byl jsem nadmíru spokojen.

Zprávy, volání: 95% – perfektně

GPS navigace

Další disciplína, ve které Samsung díky svému obrovskému displeji exceluje je navigace. To, že je vybaven jak čipem GPS tak asistenčním A-GPS nemá potřebu ani zdůrazňovat, ale přece.

Hned po vybalení z krabice je pro Vás přichystána navigace v podobě Google Maps, která Vás bez problémů do cíle dovede. Pokud to však s navigací myslíte vážně, poohlédnete se po některé z alternativ jako je třeba TomTom, iGo a nebo Navigon.

Nad čím jsem se dále rozplýval je samotná rychlost zaměření pozice. Po spuštění navigační aplikace jsem do 10 vteřin věděl, kde na zemi se nacházím. Pokud jsem vypnul A-GPS, trvalo to jen o pár vteřin déle, v každém případě jde o skvělý výsledek a se Samsungem se rozhodně neztratíte.

Google Latitude nebo Místa jsou rozšíření interní aplikace Google Mapy. Místa slouží k tomu, aby Vám ve vteřině našla restaurace, památky, bary atd a posléze Vás k nim pohodlně díky Google Maps navigovala. Jedním slovem: PERFEKTNÍ.

Celkový názor na GPS: 100% – perfektně

Konektivita

To, že máme čest s tím nejlepším na trhu podtrhuje i samotná konektivita, kterou mobilní telefon disponuje. Tak si udělejme přehledný výčet:

  • GPRS, EDGE
  • 3G včetně HSDPA+21
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • Bluetooth 4.0 +  Wi-Fi Direct
  • NFC (Android Beam)

Jak můžete sami posoudit, nechybí nic, nebo alespoň nechybí nic důležitého. Pro maximální nadšení chybí podpora rychlejšího HSDPA+42, já osobně to nepovažuji za nijak fatální nedostatek, přesto je vhodné o tomto faktu vědět. Na trhu už jsou mobilní telefony, které toto rychlejší HSDPA nabízí (viz iPhone 5).

Na internet se dostanete díky dvou integrovaným prohlížečům (klasický Android a dále Google Chrome), další si samozřejmě můžete z Google Play doinstalovat.

Konektivita: 95% – perfektně

HODNOCENÍ REDAKCE – 95% 

Ač se celá recenze nese veskrze pozitivními komentáři, nemám z toho špatné svědomí. Tabletofon je opravdu tím nejlepším, co je v dnešních dnech na trhu dostupné. Je to skvělý telefon, minitablet, multimediální zařízení a GPS navigace v jednom. Umí vše co ostatní Androidy a přesto toho umí mnohem víc. Jeho přidaná hodnota ve formě S-Penu je nezanedbatelná. To však zjistíte až při samotném používání.

V tomto případě je opravdu HLOUPOST dívat se na jeho funkce v katalogu mobilů, vlastně je do jisté míry hloupost i číst recenze. Žádná recenze Vám totiž nepřiblíží samotný kontakt s telefon, který Vás od nákupu buď odradí a nebo se do telefonu zkrátka zamilujete.

V momentě osobního kontaktu se totiž může stát z největší výhody nevýhoda – ano, mám na mysli ve světe mobilních telefonů obrovský displej.

Platí to u všech telefonů, zde ale dvojnásobně: před samotným pořízením jděte do obchodu a telefon si vyzkoušejte. Uvidíte sami, jestli ohromí i Vás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here