Samsung zveřejnil nové informace o osmijádrovém Exynos Octa

7

I přesto, že na včera ukončeném mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky, CESu představili své nové generace svých čipů všichni alespoň trochu důležitější výrobci ARMových procesorů, tak, nepočítáme-li naprosto ujetou prezentaci Qualcommu, opravdové překvapení přinesl pouze Samsung. Ten totiž nepřišel s klasickým čtyřjádrovým Cortex A-15 procesorem jako ostatní, ale představil procesor dokonce osmijádrový, využívající poměrně nové technologie LITTLE.big.

Ve zkratce jde o procesor skládající se ze čtyř úsporných Cortex A7 jader taktovaných na 1.2 GHz a čtyř výkonných Cortex A15 jader tikajících na 1.8 GHz. Původně se mělo za to, že jde o dva, téměř autonomní procesory, které se budou navzájem přepínat na základě aktuální potřeby výkonu. Ve skutečnosti jde ale o systém ještě o trochu lepší, aktivní totiž budou moci být vždy libovolná čtyři jádra.

V reálu tak zařízení většinu času poběží s aktivními čtyřmi Cortex A7 jádry. V případě aktuální potřeby výkonu se jedno vypne a jeho místo zaujme výkonnější Cortex A15 jádro. Pokud bude výkonu potřeba ještě trochu více, tak se nahradí i druhé A7 jádro a procesor se bude jakoby skládat ze dvou A15 a dvou A7 aktivních jader. Při potřebě maximálního možného výkonu se pak všechna A7 jádra vypnou a začnou pracovat pouze A15.

httpv://www.youtube.com/watch?v=6Cy2KKXx7nM

Díky tomu by měl být procesor schopný reagovat na aktuální potřebu výkonu daleko pružněji, než konkurenční pouze A15 procesory, které jsou schopné regulovat pouze aktuální takt. Ve výsledku by tak mělo dojít k výraznému snížení spotřeby energie, obzvláště pak při méně náročných úkonech, která zvládnou i na spotřebu optimalizovaná A7 jádra.

Mimo objasnění technologie LITTLE.big se serveru andatech podařilo také zjistit, že čip pravděpodobně nebude využívat grafický procesor od firmy Mali, jako tomu bylo v případě všech předchozích Exynosů. Podle aktuálních protypů to spíše vypadá, že Samsung do procesoru umístí grafický čip PowerVR SGX 544MP3, známý například z A6 čipu od Applu.

Zdroj: dotekomanie

7 KOMENTÁŘE

  1. SGX 544MP3 by som bral 🙂 ale už rovno z novej generácie by som tam osadil PowerVR. SGS 1 mal PowerVR a graf. výkonu mal hodne 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here