Zkušenosti s MIUI ROM

9

Po dlouhé dobé tady máme zase jeden článek od našeho oblíbeného, leč mnohdy kontroverzního Jakuba Drahokupila (@Jakubdr), který psal a dával nám právo vydávat sérii článků „Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android„. Tentokráte však na téma jedné z nejoblíbenějších custom ROMek – MIUI.

Po několika týdnech používání stock Androidu jsem se rozhodl vyzkoušet custom ROM. Jelikož jsem fanouškem uživatelské přívětivosti  iOS, zvolil jsem MIUI ROM. Za MIUI stojí čínská firma Xiaomi, která před nedávnem uvedla zajímavý telefon založený na této ROM. Veškeré zde napsané informace se týkají verze od MIUI.us, což je jen minimálně upravená čínská verze (na XDA fóru se dají nalézt pochopitelně i různé více upravené verze). Verzi od nově vzniklého týmu MIUI.cz jsem netestoval, neboť není zatím k dispozici pro můj telefon (Nexus S)

Instalace

Instalace MIUI je velmi snadná. Ujistěte se, že máte rootnutý telefon a používáte ClockWorkMod (ClockWorkMod je doporučován kvůli OTA updatům, viz dále). Pokud ne, na XDA je spousta návodů (včetně 1-click aplikací), jak na to. Po rootnutí telefonu okamžitě zálohujte svou ROM! Následně buď můžete zkusit instalaci pomocí ROM Manageru, zde zvolit ROM od MIUI.us a nainstalovat. Osobně se mi toto nedařilo, proto jsem zvolil druhý postup: stačí si z webu MIUI.us stáhnout verzi pro Váš telefon a uložit ji na SD kartu. Následně např. z ROM Managera nabootujte do Recovery Mode (ujistěte se, že Váš telefon naběhne do ClockWorkMod Recovery), kde smažte veškerou cache a veškerá data. Pokud toto neprovedete, MIUI nebude fungovat (otestováno). Následně v recovery módu zvolte instalaci .zip z SD karty a najeďte na stažený MIUI instalátor. Instalace proběhne vcelku rychle. Po doběhnutí restartujte telefon. Nelekněte se, pokud první boot bude trvat dlouho (resp. pokud bootovací animace bude trvat déle), to je normální.

Několik problémů, které se při instalaci mohou vyskytnout: pokud se vám při každém tapnutí na displej bude zobrazovat chybová hláška, neprovedli jste výmaz všech dat. Vyjměte baterku (protože telefon pravděpodobně nepůjde vypnout ani restartovat) a následně spusťte telefon v recovery módu (v závislosti na výrobci telefonu se bude jednat o specifickou kombinaci kláves). Smažte veškerá data a MIUI znovu nainstalujte. Pokud používáte Titanium Backup, neobnovujte systémová data. Pokud tak učiníte, MIUI nebude fungovat. Doporučuji obnovit data jen 3rd party aplikací s jejich daty.

UI

MIUI se hodně inspiruje u iOS. To znamená, že veškeré aplikace jsou automaticky na homescreen. Pokud byste chtěli nějaký launcher, samozřejmě ho nainstalovat můžete. UI samo o sobě je velmi plynulé a přehledné. Aby byl sjednocen vzhled (resp. rozměry a design) ikonek, používá MIUI trik, kdy ikonku aplikace “zabalí” do čtverce se zaoblenými rohy. Po pravdě řečeno, většinou to vypadá dost hnusně, proto doporučuji podívat se na nabízená témata (blíže viz následující odstavec). Např. na své MIUI používám téma ikon Vexillum Project, které je velmi povedené a obsahuje opravdu spoustu ikon. Nebojte se se vzhledem ikon experimentovat. Zatímco ve stock ROM musíte k aplikacím vždy zvolit ikonu ručně, pokud si v MIUI zvolíte určité téma ikon, aplikuje se na vaše aplikace automaticky a nic ručně přiřazovat k jednotlivým aplikacím nemusíte.

Samozřejmostí pak je umisťování widgetů na plochu. MIUI umožňuje používat běžné widgety.

MIUI lockscreenMIUI homescreen

MIUI widgetyMIUI složky

Customizace

Asi vůbec největší předností této ROM jsou možnosti Customizace. Na internetu (zejména na XDA fóru) je spousta témat ikon, status baru, lockscreen a můžete prakticky customizovat jakoukoliv část. K tomu slouží vestavěný Theme Editor, který umožňuje buď stáhnout téma (či jeho část) z internetu či z SD karty. Aplikovat můžete buď celé téma, či můžete jednoduše kombinovat, zda chcete z jednoho tématu použít např. jen ikonky, z jiného písmo, z jiného statusbar, z jiného lockscreen atd. Vše je klikací, jednoduché a intuitivní.

MIUI Theme editorMIUI nastaveni

OTA Updaty

Verze MIUI.us je updatována každý pátek. Samotná MIUI ROM nabízí OTA updaty, takže jakmile update vyjde, jste o něm informování prostřednictvím standardní notifikace v notifikační liště, automaticky se vám stáhne a vy už si pak jen můžete zvolit instalaci. Instalace je rychlá (cca 2 − 3 minuty), veškerá data zůstanou zachována. MIUI prostřednictvím vlastní aplikace Updater též umožňuje manuální updaty. Samozřejmostí pak je, že před každým updatem MIUI nabídne zálohu všech dat. Můžete data zálohovat buď lokálně (což dělám já) nebo na MIUI servery (což nedělám, protože Čína).

MIUI foťák

MIUI obsahuje některé vlastní aplikace a musím říci, že veškeré jsou povedené. Aplikace MIUI camera umožňuje nejen nastavení, jaké známe z klasické Android camera aplikace, ale též okamžitě po vyfocení umožňuje aplikovat několik různých efektů. Kvalita výsledných fotek se nijak neliší od standardní camera app.

MIUI camera

Hudební přehrávač MIUI

Další povedenou aplikací, kterou s MIUI dostanete, je aplikace pro přehrávání hudby. Aplikace najde veškerou hudbu, kterou máte na SD kartě a dokáže ji roztřídit podle alb či umělců dle ID 3 tagů. Samozřejmostí je umožnění tvorby playlistů.

MIUI musicMIUI songs

Baterka, správce souborů a další

MIUI ROM obsahuje vlastního správce souborů. Budu se opakovat, ale zase se jedná o hodně povedenou aplikaci 🙂 Hned po spuštění vidíte, jak si na tom stojíte s místem a kolik místa jaké typy souborů zabírají. Z úvodní obrazovky si také můžete okamžitě vybrat jeden z devíti předvolených typů souborů, které hledáte (viz screenshot níže), a nebo můžete procházet SD kartu “postaru” (tj. přes složky). Aplikace umožňuje vytvořit FTP server pro bezdrátové nahrávání souborů.

MIUI spravce souboruMIUI file manager

Užitečnou aplikací je Torch, neboli baterka. Jedná se o alternativu klasických aplikací, které z vašeho mobilu udělají baterku pomocí LED flashe. Je intuitivní a hlavně se dá spouštět i z lockscreen, pokud ji potřebujete okamžitě.

Pokud nepoužíváte Titanium Backup, obsahuje MIUI, jak jsem již zmiňoval, zálohovací aplikaci, kde si můžete manuálně zálohovat veškerá data lokálně či na servery MIUI.

Užitečnou aplikací pro uživatele mobilního internetu je aplikace Monitor. Nenechte se zmást zavádějícím názvem této aplikace. Tato aplikace umí sledovat využití mobilních dat a dokáže vás nejen varovat, pokud dosáhnete stanovené hodnoty (např. 80 % stanoveného limitu), ale dokáže také při dosažení limitu mobilní data automaticky vypnout. Kromě toho umožňuje nastavit “firewall” pro jednotlivé aplikace – tzn. určit, zda konkrétní aplikace mohou využívat mobilní data, či zda se mohou připojit jen tehdy, když mají k dispozici WiFi.

MIUI data monitorMIUI app monitor

Zajímavou funkcí je DND mód (do not disturb), který umožňuje blokovat příchozí hovory či notifikace. Hodí se tehdy, pokud skutečně nechcete být ničím rušeni. Zatímco klasický airplane mode funguje pouze na hovory, sms a data, DND mód k tomu přidává právě i volitelné blokování notifikací.

Vylepšení doznala i SMS aplikace, která nyní defaultně ukazuje konverzační bubliny a je celá samozřejmě také skinovatelná. SMS notifikace se v základním nastavení ukazují pomocí pop-upu, je samozřejmě možné ho vypnout. Potom uvidíte klasickou notifikaci jen ve statusbaru + bublinu s číslem u ikonky.

MIUI SMSMIUI notifikace

Velké i malé nedostatky

Je třeba poznamenat, že současná podoba MIUI je Beta. Je tak označená vývojáři a je tomu z jednoduchého důvodu. Zkrátka obsahuje bugy. Některé drobné, některé ale dost otravné. Začnu těmi největšími:

Jelikož se MIUI updatuje každý týden, jsou každý týden měněné či přidávané různé funkce. Občas to nedopadne zrovna úplně dobře. Ne že by člověk přišel o data, ale můžou se objevit různá nečekaná chování. Například jeden z nedávných updatů obsahoval náhradu všech systémových zvuků včetně vyzvánění. Veškeré notifikační tóny a vyzváněcí melodie pro všechny aplikace bylo tedy nutné zvolit znovu. Hned následný update o týden později do MIUI uvedl průvodce nastavením (jako znáte z klasické Android ROM). Bohužel tento krok smazal veškeré nastavené Google účty a proto bylo nutné je zadat a synchronizovat znovu.

Druhým takovým neduhem jsou občasné restarty telefonu. Není to nic závažného, za cca tři týdny k tomu u mě došlo dvakrát, a to většinou pozdě večer (kdy mi to nevadilo). Pokud by se tak ale stalo v průběhu hovoru, pravděpodobně by mi to vadilo dost. Paradoxní je, že verze, kterou jsem instaloval původně, měla tento problém s restarty vyřešena. Bohužel je nějaký z posledních updatů “znovuuvedl”.

Drobností je poněkud zvláštní zadrhnutí: pokud se člověk vrátí z nějaké aplikace, může se občas stát (zaznamenal jsem cca 3x za týden), že se plocha úplně nenačte (zůstanete viset na prázdném pozadí) a nějakou dobu trvá (řádově 10 − 15s), než se plocha s ikonami korektně načte.

Poslední takovou nemilou záležitostí je, že při psaní SMS na šířku není možné vybrat nabízené příjemce. Sice se políčko pro napsání znaků jména zobrazí, ale bohužel nabídka již vidět není. Tento bug se objevil až také v posledním update.

Závěr

MIUI ROM bych určitě doporučil všem, kteří mají rádi customizace a nevadí jim vzhled inspirovaný iOS. Pro zkušeného uživatele občasné bugy nejsou překážkou. Na druhou stranu bych ji určitě nedoporučil pro BFU, protože nikdy nevíte, co může nějaký update způsobit. Pokud ji tedy nějakému BFU nainstalujete, počítejte s tím, že budete nějakou dobu fungovat jako technická podpora.

Zdroj (se svolením autora): blog.jakubdr

9 KOMENTÁŘE

  1. Je nutné podotknout, že MIUI v dnešní podobě je o mnoho méně podobná iOS, než byly rané verze MIUI. Teď už si to jde hodně vlastní cestou. Jediné, co dnes už připomíná iOS je snad to, že má všechny ikony na ploše. K tomu ale slouží utilitka, která dokáže vytvořit app drawer a zároveň to není jiný launcher (za boha si ale teď nevzpomenu, jak se jmenuje!).
    Jinak ten postesk nad updaty a chováním telefonu po update byl pro mě důvod, proč jsem od miui odešel. Nikdy jsem neveděl, co mě bude čekat po update a pro jistotu jsem nechával tak 2 dny po update na to, abych si pročetl zkušenosti lidí, co updatovali. Já se tak zároveň mohl rozhodnout, jestli update, nebo přeskočit.

  2. Nazdar, tiez pouzivam tuto ROMku a mozem len suhlasit s tym co si napisal, velmi zvizna, rychla a ta customizacie je proste skvela, akurat, ze mne nefunguje ten lokalny backup, resp, backup funguje, ale pri naslednom restore, sa vzdy nieco „stane“ a telefon zamrzne, restartne, zamrzne, restartne a tak to ide dookoola (mam X10i, mozno to je bug len na tento telefon, kazdopadne nespoliehat sa len ta tento programik). AK si spomenies na tu app, co dokaze spravit app drawer tak to tu niekde spomen, ako Androidak, nie som zvyknuty mat setko na ploche :). Este by ma zaujimalo na tu app co mi „prinesie“ OTA, teraz som to riesil nanovo instalovanim ROM (napr. z 1.8.9 na 1.8.26), tie OTA by sa zisli. Diky

    • Mně fungují OTA updaty automaticky od v 1.8.26, ale používám MIUI.us verzi, je možné, že jinde je deaktivovali… Jinak pokud máš aplikaci Updater, která je součástí téhle ROM, tak tam je to tak nějak poloautomaticky, tapneš na Update a ono to udělá samo (stáhne novou verzi, restartuje a nainstaluje update).

  3. Laicky dotaz pro iphonisty – kam prijdou aplikace, ktery se uz na plochy nevejdou? Jestlize mam v mobilu nahranych dejme tomu 250 aplikaci vcetne ruznych her, tak neni sance aby se to veslo – leda by se neumerne zvetsoval pocet ploch… A to nepocitam misto pro widgety.

  4. Tak jsem nedávno taky přešel z CM7čky na MIUI. Zatím jsem s ní naprosto spokojený, je rychlá, nežere baterku a dá se krásně upravovat. Jediné, co mi trošku vadí, je taková podivná funkčnost informační LEDky, která se při příchodu SMS rozsvítí modrou a do toho problikává jinou barvou. Nastavuju jak se dá, ale zatím ne a ne nastavit. Kdyby to šlo, používám led me know, ale ta mi na téhle romce občas padne (poslední verze z XDA)… Jinak ale perfektní ROM 🙂

  5. MIUI.cz už podporuje Nexus S 🙂 Chtěl bych se zeptat autora, zdali by bylo možné použít recenzi na našem webu, děkuji

    Radovan Kepák
    miui.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here