Chromebook Pixel – Atypický kus hardwaru (recenze)

0

Chromebook Pixel byl odhalen před více než rokem a oficiální cestou se dostal pouze na dva vybrané trhy. Američané a Britové si tak toto zařízení mohli pořídit už na konci loňského února. Díky své závratně vysoké ceně si však příliš zákazníků nenašel. A není se příliš čemu divit, v základní verzi vás Chromebook Pixel vyjde na 1 299$ a naprosto se tak vymyká všem standardům, které splňují téměř všechny současné Chromebooky. Mezi ty patří mimo nízké ceny také horší zpracování, které zde také nenajdeme. Vyplatí se však Chromebook za tak vysoké peníze, když je to stále notebook s Chrome OS? Po týdnu recenzování můžu s klidem v duši konstatovat, že ani náhodou.

Skvělý displej

Díky němu dostal Chromebook Pixel i jméno. Najdeme zde 12,85“ dotykový panel s rozlišením 2560×1700 pixelů a nic lepší jsem snad ještě neviděl. Pozorovací úhly jsou úžasné a to stejné by se dalo říct i o hustotě pixelů na jednotlivý palec (239 PPI). Asi nejvíce netradiční na tomto zobrazovači je poměr stran. Poměr 3:2 jsme tady už dlouho neměli a má to pár výhod i nevýhod.

Chromebook Pixel 3

Mezi výhody patří asi skvělé zacílení na prohlížení webu, kdy většina stránek je vertikálních a díky poměru 3:2 dokáže displej zobrazit více obsahu. Pokud se ale budete chtít dívat na video, nezbavíte se černých pruhů. Většina seriálů a filmů jsou totiž natočeny v poměru 16:9, ty starší pak 4:3. Chromebook Pixel je ale především určen na procházení webu a pro to se netradiční poměr stran hodí asi nejvíce.

Kvalitní klávesnice i touchpad

Další velmi povedenou částí Chromebooku Pixel je klávesnice a touchpad. Klávesnici sice samozřejmě chybí pochopitelně numerický blok a klávesy Insert, Delete, Home, End. Píše se na ní ale velmi dobře a já osobně si nepamatuji, kdy naposled jsem narazil na tak dobře zpracovanou klávesnici. Podle reakcí od známých je minimálně stejně kvalitní jako ta u Macbooku Air.

Chromebook Pixel 4Nechybí ani bílé podsvícení, které se však nedá nikterak individuálně regulovat. Nad klávesnicí najdeme místo kláves F1-F12 napevno namapovaná tlačítka pro práci s Chrome OS a nachází se u všech Chromebooků.

Chromebook Pixel 11

Touchpad je rovněž velmi příjemný a prostorný, takže jsem ani nepotřeboval k Pixelu připojovat externí myš skrze USB. Nezapomnělo se ani na multidotyková gesta a pokud by vám náhodou nevyhovoval, můžete místo něj používat dotykovou obrazovku. Na tu ovšem podle mého názoru není stále Chrome OS úplně připraven a raději jsem používal velmi povedený touchpad.

Pod klávesnicí najdeme i reproduktory, na které jsem si také nemohl příliš stěžovat. Stále se sice nevyrovnají vašemu domácímu kinu, pro domácí poslech nebo sledování filmů mi ale bohatě dostačovaly.

Zpracování na jedničku

Nic to však nemění na faktu, že Chromebook Pixel je prémiový model, který ve velké části svých parametrů poráží stejně cenově postavenou konkurenci. Jedním z takových je i kvalitní a masivní zpracování. To se sice podepisuje na vyšší váze (1,52 kg), hliníkové tělo a prémiový pocit za to však stojí.

Chromebook Pixel 7

Hliník je určitě u takto drahého zařízení dobrou volbou, má ale i pár negativních vlastností. Mimo vyšší váhu jsem se občas setkal s až nepříjemným zahřívání na zadní straně Chromebooku. To je dáno i výkonným procesorem, k tomu se ale vrátím v další části recenze.

Chromebook Pixel 9

Na zadní straně víka nechybí pro Pixel typický svítící pruh. Ten dokonce umí měnit barvy podle hodnoty zbývající baterie a při probuzení nebo uspání zařízení se rozsvítí v barvách Googlu. Jedná se však především o kosmetickou věc a žádnou užitečnou hodnotu nečekejte.

Přebytek výkonu

Uvnitř Chromebooku Pixel najdeme dvoujádrový procesor Intel Core i5 s taktem 1,5 GHz a 4 GB operační paměti RAM. Z mého pohledu bylo však použití takto výkonného procesoru trochu zbytečné. Díky Chrome OS jeho výpočetní výkon stejně nikdy naplno nevyužijete a místo toho se dočkáte slabší výdrž a občas otravného zahřívání.

Chromebook Pixel 1

Chrome OS byl vždy určen pro slabší počítače s low-end hardwarem. Zde byl poprvé použit výkonný procesor od Intelu a příliš to nemá smysl. Pro Chrome OS neexistují žádné velké a náročné hry ani jiný hardwarově náročný software, takže výpočetní výkon zůstává zcela nevyužit.

Data v cloudu

Chromebook Pixel se prodává ve dvou paměťových variantách. Ta menší má hodnotu 32 GB a druhá pak 64 GB. V obou případech se jedná o SSD disky. Je trochu netradiční, že tak drahé zařízení disponuje tak malou pamětí. Google se vás snaží dotlačit k přechodu do jeho cloudových služeb a k Chromebooku Pixel dostanete ještě na dobu tří let 1 TB dat na jeho cloudovém úložišti Google Drive.

Chromebook Pixel 5

Relativně malou vnitřní paměť ještě lze rozšířit o SD kartu až o dalších 64 GB. K Chromebokou je také možné, připojit externí disk skrze dvojici USB 2.0 vstupů.

Výdrž zklame

Většina současných Chromebooků se vyznačuje vysokou výdrží. Vděčí za to především ARMovým procesorům, není to ale pravidlem. Například velmi povedených Acer C720 disponuje úsporným Intelem z rodiny Haswell.

Chromebook Pixel 12

Zde byl ale použit starší procesor Intel Core i5 z produktové řady Ivy Bridge. Ten je sice také z velké části úsporný, ale pořád nenabídne více než 4 hodiny aktivního používání. Ve srovnání s nedávno recenzovaným Chromebookem od HP byla výdrž o něco nižší a to v souvislosti s cenou není zrovna dvakrát dobrá vizitka.

Chromebook Pixel 14

Menší problém jsem měl také s konektorem nabíječky. Ten i při opatrné manipulaci vypadává a není to příliš příjemné.

Chrome OS

V Chromebooku Pixel i přes několikanásobně vyšší cenu nabídne úplně stejný operační systém s těmi stejnými chybami a výhodami. Mezi výhody bezesporu patří rychlé reakce a celková svižnost systému. Mezi nedostatky nedostatek nativních aplikací a také kodeků, díky čemuž se nejednou setkáte s filmem bez zvuku. Velká část producentů totiž používá zvukový kodek AC3 a ten není ze strany Googlu a Chrome OS podporován. Na zařízení s Chrome OS tak zkrátka nemáte šanci tyto zvukové stopy přehrát.

Chromebook Pixel 2

Chrome OS není totiž zrovna dvakrát určen pro přehrávání lokálního obsahu a spoléhá na online videa. S iVysíláním nebo YouTube nebudete mít žádný problém, pokud však daná služba používá Microsoft Silveright, video se vám přehrát nepodaří.

Chromebook Pixel 10

V téhle oblasti má Google a jeho Chrome OS stále rezervy a snad na chybějících kodecích internetový gigant zapracuje. V době, kdy v České republice nefunguje Netflix nebo Hulu, se stále jedná o velký problém.

http://youtu.be/We_-s8eWcsc

Atypické zařízení

Chromebook Pixel je téměř ve všech ohledech zvláštní. Po hardwarové stránce se mi zařízení velmi zalíbilo, mé dobré dojmy však zabíjejí neduhy spojené s Chrome OS a především naprosto přestřelená cena. I díky ní se Pixel nikdy nestal prodejním úspěchem a Googlu pravděpodobně ani o nic podobného nešlo. Google se snažil díky tomuto modelu na celou platformu Chrome OS upozornit a přimět vývojáře pro tuto platformu tvořit. To se mu ale povedlo jen z části, Chromebooky však díky levným variantám od OEM partnerů zažívají velký boom a možná bude právě toto  tím správným signálem pro vývojáře, kteří tak začnou aktivně tvořit a přepisovat své aplikace pro Chrome OS.

Chromebook nám do redakce zapůjčila společnost Netmail.cz

Netmail

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here