Ohlédnutí za Google I/O 2012

3

Minulý týden se konala v San Franciscu konference Google I/O 2012 pro vývojáře. Bylo na ni spousty věcí představeno a spousty věcí vylepšeno – pojďte se nyní podívat s námi, co všechno jsme mohli na Google I/O vidět.

Den první

Jednalo se o nejnáročnější a nejakčnější den na Google I/O 2012. Google sypal z rukávu jednu novinku nebo vylepšení za druhou. Nakonec to dopadlo tak, že na druhý den nezbylo skoro nic. Pojďme se nyní podívat, o čem se mluvilo na Google I/O první den.

Trocha čísel…

Jako první jsme na konferenci začali trochu čísly. Tady jsme se dozvěděli, že Android se od Google I/O 2011 pěkně rozrostl. Ze 100 milionů aktivací (údaj z I/O 2011), se stalo 400 miliónů (I/O 2012). Čísly nekončíme, hned po celkových aktuálních aktivacích bylo řečeno, že místo 400 tisíc Android zařízení (údaj z I/O 2011) se počet denních aktivací zařízení navýšilo na 1 milion zařízení (I/O 2012), což znamená, že denně se každou sekundu aktivují 2 zařízení s Androidem. Dále jsme se dozvěděli, že Androidu se daří v Brazílii, Indii, Taiwanu a Indonésii, kde se počet Android zařízení oproti minulému roku navýšil až o 500%.

Android 4.1 – Jelly Bean

Po číslech jsme se konečně dostali k tomu, na co jsme čekali – Android 4.1 Jelly Bean. Někteří fanoušci čekali číslo verze 5.0, ovšem Google pokračuje ve 4.x řadě, kterou začal Androidem ICS. Dozvěděli jsme se, že Android je postavený na totožném jádře, jako Ice Cream Sandwich, pouze byla vylepšena jeho rychlost a stabilita. Novinkou ve verzi je také to, že pokud Vám překáží nějaké ikony na ploše (při umisťování widgetu), Android Vám je sám automaticky posune na místo, aby vznikl prostor pro Váš nový widget. V případě, že plocha je téměř celá zaplněná a ikony není kam přeskládat, Android zmenší widget.

Project Butter

Projekt Butter (v překladu máslo) souvisí se systémem Android 4.1 . Jedná se o projekt, aby všechny funkce fungovali v Android OS velice rychle a bez zbytečných záseků. Nyní Android používá obrazovou optimalizaci (V-Sync), díky kterému prostředí běží 60 snímků za sekundu. Tím Jelly Bean funguje mnohem rychleji, bez záseků scrollování při prohlížení webu, záseků animací, či jiných problémů. Díky tomu, že grafika v mobilním telefonu běží na plný výkon kratší dobu, Jelly Bean bude nejspíš ještě více šetřit baterii, než předchůdce Ice Cream Sandwich. Pro srovnání Google hned ukázal na konferenci video s porovnáním obou systému na Galaxy Nexusu. Posoudit můžete sami, jak Android 4.1 běží zcela hladce.

Upravené zadávací metody Androida

Velkých vylepšení se dočkala i samostatná klávesnice v systému. Ta nyní nabízí mnohem inteligentnější predikci slov, čímž se psaní stává mnohem rychlejší. Podobně jako jiné klávesnice se i tato učí postupně nová slova, takže po chvíli učení bude umět Váš styl psaní a vy nebudete mít problém psát rychle na vašem tabletu či telefonu. Velkých změn se dočkalo i hlasové ovládání systému, které nyní dokáže pracovat i bez připojení k internetu. Nyní již umí napsat tečku po té, co to telefonu přikážete. Příklad: Dneska jsem měl oběd, tečka. Tímto stylem Android by měl dokázat identifikovat, o co se jedná a přidat do textu interpunkční znaménka.

Upravená notifikační lišta

Novinkou v Jelly Beanu je také upravená notifikační lišta. Vzdáleně se podobá té z předchozí verze Androida, ovšem zde to vývojáři dotáhli ještě dál. Nyní se z obyčejné notifikační lišty stala totiž interaktivní. Přímo z notifikací tak budete moci odpovědět na SMS, prohlédnout si novinky na sociálních sítích či jiné. Nově půjde zablokovat aplikacím přístup do notifikační lišty, čímž se zamezí šíření reklamy v notifikacích.

Google Search

Google Search se dočkal také v Jelly Beanu razantních změn. Dostal nový design a také spoustu nových funkcí. Jedná se nyní o hlasovou asistenku (konkurence pro Siri od Apple), která dokáže vyhledat na Google cokoliv, co si řeknete. Mimo hledání dokáže také nastavit budík, odeslat e-mail či SMS, vytočit číslo a spousty jiných věcí, které dokáže i Siri. Google se také pyšní rychlostí upraveného vyhledávače. Pravdou je, že Google si opravdu nechal na tomto hodně záležet a jeho asistentka je rychlejší, přehlednější a v některých věcech i spolehlivější, než Siri od Apple. Opět přikládám video, ve kterém je testována asistentka od Google a Siri.

Google Play Store

Google Play Store také zaznamenal důležité milníky. Nyní můžeme v Play Store najít přes 600 000 aplikací a celkový počet stažení všech aplikací je přes 20 miliard. Velice zajímavá a krásná čísla. Ovšem tím to nekončí. Google Play Store se také dočkal menší designové změny aplikace. Opravdu ale jen malé, nic velkého nečekejte. Dále nyní vývojáři nemusí updatovat celou aplikaci, nýbrž třeba pouhý kousek, ve které je chyba. Tím se zrychlí updatování aplikací a celkový vývoj. Velice zajímavá věc, ovšem jak bude fungovat, se uvidí až v praxi. Dále Google spustil pro vývojáře Cloud Messaging, kde vývojáři budou moci mezi sebou komunikovat. Dále se rozšířila nabídka časopisů, filmů a seriálů (tato funkce je v ČR zatím nedostupná). Google také aktualizoval webové rozhraní Play Store.

Nexus 7 – první zařízení s Androidem 4.1

Dostáváme se k tomu, co Google připravoval a na co všichni čekali. Představil se tablet se zajímavou konfigurací a ještě zajímavější cenou. Za cenu 200 dolarů dostanete čtyř-jádrový tablet s Tegra 3 procesorem a 8 GB paměti. Za 250 dolarů si můžete zakoupit 16 GB verzi. Tablet nepodporuje micro-SD karty, jako žádný z Nexusů, takže se dá předpokládat, že lidé budou spíš kupovat dražší verzi s 16 GB paměti. Nechybí Wi-Fi, GPS, Bluetooth a ani NFC čip. Tablet by měl vydržet 9 hodin při přehrávání HD videa, což je skvělá výdrž. Jedná se o velice zajímavý tablet, který zvládá zcela bez problémů i ty nejnovější hry.

Nexus Q – multimediální centrum nebo cloud?

Zde vznikají dlouhé a panovačné otázky – co to vlastně je za zařízení? Jedná se o něco, mezi cloudem a multimediálním centrem. Zajímavostí tohoto zařízení je to, že dokáže proopjit více Android zařízení naráz a písničky, videa či jiný obsah dokáže přehrávat. Uvnitř Nexusu Q nalezneme dvou-jádro TI OMAP 4460, který jsme mohli nalézt i v Galaxy Nexusu. Dále se o chod bude starat 1 GB RAM a 16 GB interního úložného prostoru. Jako operační systém byl zvolen Android 4.0. Cena tohoto „multimediálního centra“ začíná na 300 dolarech.

Události na Google+

Google konečně přidal funkci, kterou známe všichni docela dobře z ostatních sociálních sítí. Jedná se o události, které vzal Google opět po svém. Pokud jsou v události nějaké fotky, poběží vám fotografie jako livestream přímo na vašem monitoru či telefonu. Galerie se samozřejmě téměř pořád aktualizuje, čímž vidíte i nové a aktuální fotky. Nechybí ani přidávání lidí do kruhů v události a tím je zvýraznit na vaší stránce s události. Tato funkce se velice chytla a již v pátek proběhla česká událost s názvem „Pátek v práci“, ve které měl každý účastník nahrát fotku, jak pracuje v ten den. Docela zajímavá myšlenka, jak vyzkoušet novou službu.

Google Glasses

Velice zajímavým konceptem je Google Glasses. Ten se na konferenci ukázal více než dost a to v docela dobrém světle. Asi v polovině konference byla prezentace přerušena za tím důvodem, že v přímém přenosu s Google Glasses se bude konat seskok ze vzducholodě. Seskok se opravdu konal a dopadl úspěšně. Nakonec BMXkaři prokličkovali ze střechy na chodbu a uprostřed chodby mezi nic netušícími lidmi a přijeli přímo na pódium. Tato akce byla kompletně organizovaná pomocí skupinového hovoru Google Hangout, což je služba, která byla Googlem nedávno spuštěná. Již nyní má ale docela široké využití. Poté bylo ohlášeno, že prototyp brýlí již lze zakoupit za 1500 dolarů. Počítá se, že mezi běžné lidi se brýle dostanou do 2 let. Doufejme, že cena těchto „inteligentních brýlí“ ještě do té doby klesne.

 

Den druhý

Po dlouhé a náročné palbě ze strany Google nikdo nečekal, že by dnes představil opět něco nového. Taky že ne, pouze ukázal pár věcí, zakončil to Google Glasses a bylo po konferenci. Pojďme se nyní podívat, o čem se mluvilo druhý den na konferenci.

Google Chrome

Konference začala opět čísly, tentokrát pro nás Androiďáky zcela nezajímavými. Poté ale Google ukázal nový Google Chrome pro smartphony, kde dotáhl synchronizaci účtů do úplné dokonalosti a také zrychlil celý prohlížeč. Konečně také oznámil, že Google Chrome není v pouhé Beta verzi, ale je připraven na vydání ve Stable verzi. Konečně. Prohlížeč na mě působil docela rychlým dojmem a rychlost načítání stránek byla úžasná. Synchronizace také šlapala tak, jak si každý představuje. Ovšem, uvidíme až mezi námi, běžnými uživateli, jak prohlížeč poběží.

Chromium

Google také stále neopustil od svého operačního systému – Chromium. Jedná se vlastně o prohlížeč Google Chrome nainstalovaný na Linuxovém jádře – nic složitého zde nehledejte. Žádné aplikace, které bychom mohli normálně naistalovat, vše běží v cloudu. Díky tomu je počítač navždy stejně rychlý, jako kdyby jste jej vytáhli poprvé z krabice. Google představil k operačnímu systému ještě další počítač (tentokrát takový menší, stolní), který by se měl do prodeje dostat velice brzy.

Google Drive

Další věcí na programu je Google Drive. Tato služba se dočkala velikých změn. Nyní umí vyhledávat i fotek a různých obrázků. Pokud máte na Google Drive uloženo spousty souborů a hledáte pouze jeden konkrétní, stačí do vyhledávače zadat něco, co se nachází v tom dokumentu. Google nyní umí totiž číst texty z obrázků a identifikovat různé předměty. Tyto funkce se také aplikovali do aplikace pro Android, která se dočkala první aktualizace od vydání na Play Store. Dále Google vylepšil používání jeho služeb bez internetu. Pokud nemáte připojení k internetu a píšete dokument, nevadí. Google si automaticky synchronizuje data ihned po připojení k internetu. Takhle mají vypadat synchronizace – člověk by neměl být vázaný pouze na internetové připojení.

Google Compute Engine

Google také představil zajímavou „službu“, kterou aplikoval na svých serverech. Jedná se o zrychlení výpočtu serverů a zrychlení odbavování uživatelů při stejném zatížení serveru. Jedná se o velice zajímavou funkci, kterou uživatel sice nevidí, ale Google nyní zatěžuje mnohem méně servery, než tomu bylo doteď. Tím je firma připravena ještě více růst, což využije hlavně systém Android, který se zvětšuje každým dnem.

Game Center

Google také představil Game Center, což je centrum vývojářů, kteří vyvíjí různé aplikace bez nutnosti instalace. Většina her je dostupná na Chrome Store a většinou také k jejich zprovoznění potřebujete prohlížeč od Google. Výhoda těchto her je ta, že nezatěžujete svůj počítač, nýbrž pouze internet, který je v dnešní době již dostatečně rychlý pro nějaké on-line hraní. Tím nepotřebujete žádné místo na vašem HDD, neboť vše se ukládá na vzdálené servery. Je pravděpodobné, že projekt se velice rychle rozroste i na platformu Android, alespoň na telefony vyšší třídy.

 

Články na našem serveru, napsané v průběhu Google I/O 2012:

 

Pokud jste promeškali nějakou konferenci od Google, nevadí. Přinášíme vám záznamy z prezentací.

 

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here