Statistika: Google Play vydělá méně, než App Store, ale to se možná brzy změní

0

play4

Google Play je úspěšným, ale přesto jen málo vydělávajícím obchodem. Připadá vám tato věta zvláštní? Ano je, ale Google Play vydělává méně, než konkurenční App Store a to opravdu výrazně méně. Podíváme se na obchod z několika různých pohledů ve statistice za poslední tři měsíce.

Stažené soubory

Stažené soubory jsou zajímavým segmentem studie, vlastně o to jediné jde. Nejnovější čísla říkají, že Google Play navýšil počet stažení o úctyhodných 60 procent. Vyplývá to ze srovnání s prvním čtvrtletí letošního roku. Nicméně App Store zvýšil svůj počet stažení taktéž, ovšem jen o 45 %. Zatímco počet stažení na Google Play je více než 150 milionů, u Apple je to o více než 50 milionů méně. Za nárůst jsou údajně zodpovědné hlavně rozvíjející se trhy jako je Thajsko, Brazílie a Indie.

Příjmy

V této oblasti jasně vede Apple App Store a to na plné čáře. Podle studie má konkurenční Apple obchod až o 80 % více příjmů. Oproti minulému čtvrtletí zvýšil Apple své příjmy asi o 45 %, Google jen o 30 procent.

Země vykazující největší příjmy

Země, ze kterých pochází největší příjmy pro Google Play jsou Japonsko, Spojené státy, Jižní Korea, Německo a Tchaj-wan. Jak můžeme vidět, neumístila se tady ani jedna ze zemí, které podpořili růst rozvíjejícím se trhem. To svědčí o tom, že na těchto trzích lidé stahují hlavně aplikace zdarma. Nicméně se očekává, že časem i tyto trhy začnou generovat příjmy.

Nejvyhledávanější aplikace

A o jaké aplikace je nejvíce zájem? Klasicky jsou to hry, ale také nástroje, komunikace a zábava. Aplikace, které nejvíce přispěly k příjmům, pochází samozřejmě z kategorie her a komunikací, také to byly nástroje, cestování a sociální aplikace.

Závěrem

Pokud se na zajímavou statistiku podíváme ještě jednou, shrnutí ukazuje, že: Google Play výrazně rostl stejně jako Apple App Store a to nejen v počtu stažení, ovšem App Store se výrazně zlepšil v příjmech. Brazílie, Indie a Thajsko jsou nově vznikající trhy v Indonésii, pozadu není ani Vietnam. Hry jasně vedou v počtu stažení a generují největší zisky v obou obchodech. Japonsko je trh, kde nejvíce rostou příjmy jak Applu, tak Googlu, ostatní země jsou pozadu. Mimochodem, Google už má v plánu se na rostoucí trhy zaměřit, zřejmě se to podepíše jak na jejich růstu, tak na trhu příjmů.

Ke zvýšení příjmů v Google Play by také mohla pomoci chystaná změna. Google totiž odebere aplikace s mikrotransakcemi ze sekce zdarma. Toto nařízení pochází od Evropské komise, která nařizuje, aby prodejci uváděly skutečné ceny za své aplikace.

„Nákup aplikací je legitimním obchodním modelem, ale je pro vývojáře (a obchodníky) nezbytné pochopit a dodržovat právní předpisy EU.“ uvedla viceprezidentka komise Neelie Kroesová.

Google už plánuje zavést několik změn, které dokončí v září letošního roku. Mimo již zmíněné vyřazení her s mikrotransakcemi z kategorie zdarma je to také zákaz vývojářů jakkoli povzbuzovat děti a určitým nátlakem docílit nákupu zboží. Realizuje také opatření ke sledování a zamezení dalších porušování právních předpisů Evropské unie. Apple se zatím k problému nijak zvlášť nevyjádřil. Nicméně podobný problém už tato společnost řešila v minulosti a podle příručky iTunes zavedla jakési „rodičovské kontroly.“

Evropská komise také uvedla, že tresty za porušování pravidel budou rozdílné a je na každé členské zemi EU, aby případnou situaci řešila právními kroky „na vlastní pěst.“

zdroj: androidauthorityphandroid

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here