Trávíte příliš moc času na smartphonu? Tak už šetřete na operaci páteře.

0

Celodenním zíráním do obrazovek chytrých zařízení postupně čím dál tím více zatěžujeme páteř nestandardním způsobem. Nový výzkum tvrdí, že bychom každé shrbení k zodpovězení textovky mohli přirovnat  k nošení sedmiletého dítěte na zádech.  

url

Vědci měřili různá zatížení páteře v oblasti šíje podle toho, v jakém sklonu se nacházela hlava testovaného. V  úhlu 60 stupňů, tedy typické poloze hlavy, kdy jsme líní zvednout telefon a píšeme zprávy, dokonce zatěžujeme páteř o 27 kilogramů více než ve vzpřímené poloze. Dále také chytré hlavy vyzkoumaly, že:

,, Lidé v dnešní době stráví v průměru dvě hodiny denně se skloněnými hlavami nad obrazovkami chytrých telefonů nebo jiných zařízení, přičemž textují nebo čtou. V součtu to dává nějakých 700 – 1400 hodin ročně nadbytečného namáhání šíjové páteře. U některých studentů středních škol se tato doba nepřirozeného držení těla může vyšplhat až na 5000 hodin ročně.“

text-neck

V souvislosti s tímto tématem už byli uživatelé dříve varováni hrozbou tzv. ,,BlackBerry krku“, tedy že budeme mít z neustálého naklánění hlavy mít za krkem hluboké vrásky. Na to teď zapomeňte. Dle vědců pravé nebezpečí prý nyní číhá v tom, že častá poloha hlavy v tak nepřirozeném úhlu se brzy projeví v poškození páteře. Porucha seskupení kostí se pak dá napravit pouze operací. Už to tak vypadá, že se tomu nejspíš nevyhneme, každopádně snažte se své chytré zařízení zvedat během dlouhodobé aktivity na něm co nejvýše nebo se prostě zařídit tak, abyste hleděli do displeje se vztyčenou hlavou. Nevíme sice, nakolik mají výzkumníci pravdu, prevence nám však neuškodí.

 

zdroj: http://www.phonearena.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here