Webová verze Google Play se dočkala zcela nového designu. Zatím však převažují negativa

4

Google play hlavni

Webová verze Google Play Store (Obchodu Play) se v noci dočkalo zbrusu nového uživatelského rozhraní, které je nyní téměř shodné s rozhraním mobilní aplikace.

Design internetových stránek je mnohem čistší a obsahuje obrovské ikony, takže se může zdát, že jde o zbytečné plýtvání místem. Celkově se nyní Google Play svým uspořádáním do karet a použitými fonty podobá jiným službám amerického giganta, jako například Google Now či Google+.

Už při prvním kliknutí na některou z položek jste si jistě všimli, že Obchod Play nyní používá technologii AJAX, takže není nutné, aby při prohlížení stále docházelo ke znovunačítání celých stránek. Místo toho se vždy načítá jen určitá část, což by mělo přispět ke svižnějšímu chování Google Play Store.

Google play new 1
Vzhled americké verze Google Play Store nabízející filmy, hudbu a další služby

Český Obchod Play, který v současné době nabízí pouze aplikace pro Android, vypadá ve srovnání s americkou či jinou verzí nabízejí také knihy, hudbu, filmy a časopisy mnohem chudší, o čemž se sami můžete přesvědčit na výše uvedeném screenshotu.

Velké proměny se dočkala stránka s aplikacemi, která v horní části obsahuje základní údajně, jako například velkou ikonu, název aplikace, vývojáře, datum poslední aktualizace, hodnocení a samozřejmě tlačítko pro instalaci. Změnilo se i dialogové okno, které uživatele provází instalací aplikace.

Google play aplikace
Dominantou nové stránky s aplikací je výrazná ikona spolu s velkými screenshoty

Po základními údaji nalezneme velké náhledy screenshotů, které se po kliknutí na kliknutí na šipku vpravo roztáhnou přes celou obrazovku. Pokud vývojář nahrál k aplikaci i video, zobrazuje se nyní na stejném místě jako screenshoty. Úplně však zmizel velký náhledový obrázek aplikace, který byl typickým znakem webového rozhraní Google Play Store.

Velkým zklamáním může být část s recenzemi, která může být pro některé uživatele méně přehledná než doposud. A co je hlavní, zmizely některé pokročilejší prvky včetně informace o verzi aplikace a používaném zařízení u jména uživatele či možnosti filtrování i řazení recenzí.

Google play recenze
Část s recenzemi se bohužel dočkala převážně změn k horšímu

Ze stránky s aplikacemi také zmizel miniaturní graf s počtem instalací za posledních třicet dnů a informace o oprávněních, které aplikace požaduje, se nyní zobrazí až při kliknutí na tlačítko pro instalaci. Přístup k některým funkcím, jako například k přehledu podobných aplikací nebo číslu aktuální verze aplikace, je navíc nyní potřeba mnohem více skrolování kolečkem myší než dříve.

Změn převážně k horšímu se dočkala také kategorie Moje aplikace, která nyní zobrazuje všechny nainstalované naráz, díky čemuž mezi nimi můžete rychle listovat či vyhledávat pomocí klávesové zkratky CTRL+F, ale zato probíhá její načítání nekonečně dlouho a na slabších počítačích znatelně pocítíte problémy s výkonem. Zmizela také možnost filtrování stažených aplikací podle zařízení i možnost odinstalace libovolné aplikace přímo z webového rozhraní Google Play Store.

V aktualizovaném Google Play Store na druhou stranu najdeme Seznam přání (Wishlist) s možností jeho editace, což můžeme považovat za drobné plus. Co se však Googlu rozhodně nepovedlo, je funkce, kterou bychom naopak očekávali nejdokonalejší. Ano, řeč je vyhledávání, které je sice velmi přehledné, ale nabízí jen 48 výsledků. Jakmile se dostanete na konec stránky, neexistuje žádná možnost, jak zobrazit další nalezené aplikace. Zmizela také možnost nastavení řazení i filtrace aplikací na placené i bezplatné.

google play vyhledavani
Vyhledávání nabízí jen 48 prvních výsledků, poté stránka končí

V zápatí stránky se také dříve nacházela možnost rychlé přepnutí jazyka Google Play, například z angličtiny do češtiny nebo naopak. To bylo vhodné v případě, že jste si prohlíželi aplikaci, ke které dosud nebyly dostupné žádné recenze v češtině. A naopak pokud máte rozhraní v angličtině, nejspíš nenajdete příliš mnoho recenzí českých aplikací. Bohužel i tato možnost po aktualizaci webu zmizela.

Nový vzhled uživatelského rozhraní je sice kontroverzní, ale dříve nebo později bychom si na něj všichni zvykli. Co je však mnohem větším problémem je odstranění některých funkcí a možností, kvůli čemuž se Obchod Play stal v některých ohledech téměř nepoužitelný. Doufejme, že Google podobně jako nedávno při aktualizaci Map vyslyší volání svých uživatelů a přidá některé z odstraněných funkcí zpět.

via Android Police

4 KOMENTÁŘE

  1. Hnus velebnosti, jako play na androidu. Obrovské ikony, velice znepřehledňují seznamy aplikací. Myslím, že co v poslední době Google „vylepšil“ spíše k nasrá.. uživatelů.

  2. Změna ve všech ohledech k horšímu. Nemožnost zobrazit recenze v cizím jazyce nebo popis produktu v originálním jazyce jsou zásadní nedostatky !

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here