Emgeton Consul One – jednooký mezi slepými

0

S androidími tablety je to těžké. Ty pořádné, s dvoujádrovými procesory a tabletovým systémem (rozumějte 3.2+) jsou mnohdy dražší než konkurence v podobě iPadu a ty horší mají zase špatné displeje, pomalé procesory a povětšinou naprosto nehodící se mobilní Android 2.3 a nižší.

I tak se mezi nimi čas od času najde nějaký ten lepší kousek, který není úplně tak špatný a alespoň za trochu pozornosti stojí. A právě takový je i dnes recenzovaný Emgeton Consul One.

Obsah balení

Tablet Consul One se prodává v poměrně standartní bílé krabici s velmi výrazným zeleným pruhem radícím prvotní přečtení návodu.

Ihned pod jejím víkem se v papírové vaničce nachází samotný tablet zabalený v igelitovém sáčku a rychlý, přibližně 5 stránkový, návod. Po vyjmutí lůžka pak nalezneme i zbytek příslušenství čítající následující:

  • USB host adaptér
  • USB datový kabel pro připojení k počítači
  • Evropskou nabíječku s napevno přidělaným kabelem
  • Pecková sluchátka
  • Kožené pouzdro

IMG_0417

Obzvláště pouzdro si zaslouží extra pochvalu, kromě ochrany před poškozením může totiž sloužit i jako chytrý stojánek a celkově je poměrně dobře zpracováno. Jeho jedinou nevýhodou je ne úplně pevné uchycení tabletu, díky kterému je občas těžší ovládání hardwarových tlačítek, která občas vyjedou mimo vyříznuté otvory.

IMG_0424IMG_0423

MicroSD karta vzhledem k přítomnosti vnitřní paměti o velikosti 8 případně 16 GB poměrné logicky chybí.

tabletPods_1tabletPods_2IMG_0409

Vzhled a dílenské zpracování

Tablet i přes svoje poměrně malé rozměry 172 x 134 x 10 mm a váhu 314 gramů působí poměrně robustním dojmem. Tomu pomáhají hlavně zakulacená hliníková záda přecházející do hran a následně končící v okrajích krycího skla displeje.

IMG_0399 IMG_0406IMG_0401

K hranám se pak pojí asi jediná větší výtka vůči dílenskému zpracování, při držení tabletu na šířku totiž poměrné nepříjemně řežou do ruky.

Krycí sklo je poté naprosto rovné a roztažené po celé přední části tabletu. Kromě 7‘‘ displeje na něm naleznete pouze malou VGA kamerku, která se nachází přibližně v polovině horní delší strany tabletu.

Kolem displeje, obzvláště nahoře a dole (při držení na šířku) je poměrné dost nevyužitého místa. Ačkoliv se to na první pohled jeví jako nevýhoda, tak například při čtení ebooků může jít naopak o poměrně výraznou výhodu.

Veškeré ovládací prvky jsou horní straně tabletu. Zleva se jedná o 3.5 milimetrový jack, proprietární konektor a malou štěrbinu pro hardwarový restart. V pravé části horní hrany pak o slot na microSD kartu, dvojici tlačítek na ovládání hlasitosti, tlačítko zpět a zapínače/vypínače tabletu.

Ačkoliv samotná tlačítka poměrně příjemně vystupují nad okolní povrch a nabízejí i dostatečnou tuhost, tak jsem si na ně nikdy pořádně nezvykl. I po dvou týdnech používání jsem si je totiž stále pletl a nedokázal po paměti najít právě to, které jsem zrovna potřeboval. Na druhou stranu je jejich používání nutné pouze při skryté notifikační liště. Pokud je totiž viditelná, tak se v ní právě všechna tato tlačítka, doplněná ještě o ‚domů‘ nacházejí.

Na levé hraně ještě nalezneme dvojmřížku hlasitého reproduktoru a štěrbinu mikrofonu. Ostatní dvě hrany jsou bez jakýchkoliv ovládacích prvků.

IMG_0402IMG_0403IMG_0404

Záda tabletu jsou taktéž úplně čistá, je na nich přítomno pouze nekontrastní logo Emgeton Consul a nápis limited edition doplněný o několik řádků informací. Zadní fotoaparát chybí. Možno taktéž není zadní kryt odejmout a vyměnit baterii.

Celkově je zpracování tabletu velmi příjemné a nebýt trochu hůře rozlišitelných tlačítek a řezajících hran, tak by nebylo takřka co vytknout. Konstrukce je totiž velmi pevná a elegantní, přičemž ani při horším zacházení nehrozí její rozvrzání.

Hardware a displej

Ačkoliv se to nemusí zdát, tak hardwarem se tablet zařazuje spíše do nižší střední, než do úplně té nejnižší kategorie.

Srdcem tabletu je jednojádrový čip Cortex A8 doplněný o 512 MB RAM podporující instrukční sadu ARMv7 a tedy i plnohodnotný Adobe Flash, většinu novějších 3D her a podobných náročných aplikací.

Interní úložiště má kapacitu 8 nebo 16 GB v závislosti na modelu. Určitá její část, přibližně 1 – 2GB, je však alokována pro potřeby systému a jako místo pro aplikace. Velikost paměti lze případně rozšířit microSD kartou až o dalších 32 GB nebo pomocí skrze USB host připojeného flash disku.

Displej má při úhlopříčce 7‘‘ a poměru stran 16:9 WSVGA (1024×600) rozlišení na kterých zvládá zobrazit plnohodnotnou paletu 16 milionů barev. Vše je tak velmi dobře prokresleno, písmo při čtení krásně čitelné a i barvy jsou více méně bez problémů. Černá sice není tak dokonale černá jako u AMOLEDů, ale spíše svítivá šedá, jinak jsou však barvy živé a v mezích možností i reálné.

Lehce horší je to s pozorovacími úhly. Při naklánění do strany to problém až zas tak není, ale při pohledu seshora dochází k výraznému ztmavnutí obrazovky a poměrně rychle k její naprosté nečitelnosti. Naopak při pohledu zezdola se obrazovka zprvu zesvětluje a řekl bych, že nejsvětlejší obraz poskytuje tak při pohledu pod úhlem kolem 20°. Současně však dochází i k deformaci barev, takže rozhodně nejde o ideální stav.

Neslavná je také maximální úroveň jasu a odleskovost skla. Ve vnitřních prostorech o žádný velký problém nejde, vyjdete-li však na sluneční svit, tak Vám tablet poslouží maximálně jako luxusní zrcátko.

Doteková vrstva je sice kapacitní, ale současně zvládne zaznamenat pouze dva prsty. A ani ty ne úplně ideálně. Citlivost je občas proměnlivá a nezřídka se stává, že je nutné na určitý ovládací prvek kliknout vícekrát. Na druhou stranu je poměrně přesná, a když už se jednou chytí, tak nevynechává. Na hraní a občasné psaní či prohlížení webu tak naprosto dokonale postačí.

Celkově je výkon tabletu poměrné rozporuplný. Ačkoliv se v aplikacích nezadrhává a nedělají mu problém ani středně náročné hry, tak z něj nemám úplně plynulý pocit. Podobně jako původní Samsung Galaxy S se totiž čas od času naprosto nesmyslně na sekundu či dvě kousne anebo začne pomaleji vykreslovat animace přechodů či skrolování.

  • Displej: 7‘‘ TFT kapacitní LCD s WSVGA (1024×600) rozlišením
  • Procesor: Jednojádrový Cortex A8 (ARMv7), 1.2 GHz
  • RAM: 512 MB (volných kolem 100-170MB)
  • Interní paměť: 8/16 GB (z toho 2GB jako vnitřní paměť a systém)
  • Konektivita: Wifi (b/g), Bluetooth (+EDR), GPS
  • Senzory: Kompas, akcelerometr
  • Konektory: 3.5mm jack, proprietární konektor s podporou USB host
  • Fotoaparát: Přední – 2MPx, zadní chybí
  • Velikost: 172 x 134 x 10 mm
  • Hmotnost: 314 gramů
  • Baterie: Li–Pol s kapacitou 3 100 mAh
  • Operační systém: Android 2.3.1 Gingerbread

Baterie

Výdrž baterie je taktéž poměrně rozporuplnou vlastností tabletu. Ačkoliv při kontinuálním používání, tedy například prohlížení webu nebo přehrávání videa, vydržel i přes své nižší rozměry a váhu poměrně dlouhou dobu okolo 3 hodin, tak pokud se nechal někde ležet zapnutý, jen se zhasnutým displejem, tak se vybyl do dvou až tří dní.

Zda to bylo způsobeno vnitřní chybou softwaru či něčím jiným se mi nepodařilo zjistit. Poměrně silně to však omezovalo použitelnost tabletu jakožto občasného rychlého nástroje na prohlédnutí webu či přečtení mailů.

Konkrétně přehrávat video (klasický XiviD díl seriálu 720×544) vydržel tablet při podsvícení 55% 2 hodiny a 45 minut.

Softwarová výbava

Tím jsme se pomalu prokousali k tomu nejdůležitějšímu a současně také asi nejproblémovějšímu na celém tabletu, a sice jeho softwaru.

Consul One totiž stále běží na starém a hlavně čistě telefonním Androidu 2.3.1 Gingerbread. Na rozdíl od renomovanějších výrobců navíc tablet nevybavil žádnou formou grafické nadstavby ani nepředinstaloval žádné, většího displeje využívající, aplikace jako mailového klienta či lepší prohlížeč.

Jedinou změnou oproti čistému Androidu je přítomnost pětice softwarových tlačítek v horní notifikační liště sloužící k simulování klasických androidích ‚domů‘, ‚zvýšení/snížení hlasitosti, ‚zpět‘ a ‚menu‘.

Jinak jde o klasický čistý Android doplněný o klasickou nabídku googlích aplikací. Oproti většině levných čínských tabletů tak Consul One nabídne plnohodnotný Android Market včetně možnosti instalovat z něj / z jeho webové podoby aplikace.

Kromě toho v tabletu nalezneme předinstalovaný jednoduchý souborový manažer a nástroj .apk instaler sloužící k hledání a následnému instalování .apk balíčků aplikací.

Zajímavá je také schopnost USB host díky, které můžete k tabletu skrze speciální kabel připojit takřka jakékoliv USB zařízení. Bez problémů fungovala připojená myš, klávesnice nebo flash disk. Klasický pevný HDD, byť jen 2.5‘‘ bohužel dodávaný proud roztočit nedokázal.

Za zmínku stojí ještě schopnost přehrávat video, která je u tohoto tabletu výrazně nadprůměrná. Consul One totiž bez problémů přehraje .avi (Xivid, DiviX) a .mkv a to i ve full HD (1920×1200) rozlišení bez jakýchkoliv záseků či zpomalení. Jediným drobným problémem je nižší hlasitost externího reproduktoru, která nemusí v hlučnějším prostředí úplně stačit.

Problém sem, problém tam, problém všude kam se podívám

Díky přítomnosti telefonního systému v kombinaci s pro telefony atypickým rozlišením se bohužel tablet nevyhnul některým nepříjemným chybám.

Některé aplikace, jako například Fruit Ninja, na tabletu vůbec nefungovaly a po několika sekundách bez jakékoliv chyby spadly. Jiné, například Spirit (recenze) byly zase vždy otočeny o 90° oproti tomu jak by měli být vzhledem k orientaci tabletu.

A ty zbylé zas díky roztažení vypadaly naprosto otřesně a takřka trestuhodně plýtvali potencionálně využitelným místem.

Další otravnou vlastností tabletu je také to, že lze nabíjet pouze ze sítě, skrze USB kabel z počítače jej prostě nenabijete. Taktéž se mi nepodařilo zprovoznit ladění skrze USB, díky čemuž je recenze bez screenshotů.

Verdikt

Celkově se dá říci, že ačkoliv šlo o tablet z této cenové i výkonnostní kategorie poměrně povedený, tak měl stále až příliš mnoho much na to, aby se za cenu kolem 5 tisíc korun českých vyplatil.

Na druhou stranu pokud tablet opravdu chcete a současně nemáte volných 10 tisíc na iPad či jeho přímou konkurenci, tak možná za zvážení stojí. Oproti většině čínských zmetků totiž nabízí plnohodnotný Android Market a poměrně výkonný vnitřní hardware.

Poměrně dobře využitelný je také díky podpoře USB host a relativně odolnému tělu jako cestovní přehrávač filmů například pro děti.

Plusy

  • Malá hmotnost a příjemné rozměry
  • Kvalitní hliníkové tělo
  • Přehrávání .avi (XiviD, DiviX) a .mkv (i fullHD)
  • Plnohodnotný Android Market¨
  • Poměrně výkonný hardware
  • Podpora USB host

Mínusy

  • Telefonní systém Android 2.3.1 Gingerbread
  • Proměnlivá výdrž baterie
  • Problémy s některými aplikacemi
  • Nižší maximální podsvícení displeje
  • Malá maximální hlasitost hlasitého reproduktoru
  • Občasné zasekávání
  • WiFi pouze b/g (chybí podpora standartu n)

Za zapůjčení k testu děkujeme společnosti Bell Technology spol. s r.o.

Graf ceny produktu Emgeton Consul 7 8GB poskytuje server Heureka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here