Recenze: Ainol Novo 7 Venus – nadějně vyhlížející čínský konkurent Nexusu 7

0

Ainol Novo 7 Venus

Výběr levného sedmipalcového tabletu není zrovna jednoduchá záležitost, nabídka známých i neznámých výrobců je totiž v tomto segmentu obrovská. Ainol patří mezi čínskými výrobci k těm nejznámějším, na mušku jsme si tedy vzali potenciálně nejzajímavější tablet  z jeho nabídky.

Ainol Novo 7 Venus je na českém trhu v prodeji za čtyři tisíce korun, a za tuto cenu nabídne na první pohled zajímavou výbavu v čele se čtyřjádrovým procesorem, dvojicí fotoaparátů a Androidem 4.1 Jelly Bean. Dokáže ale novinka obhájit své papírové předpoklady v praktickém testu? Přečtěte si naši recenzi tabletu Ainol Novo 7 Venus.

Stručný přehled výbavy

  • 7″ IPS LCD multitouch displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů a jemností 275 ppi
  • čtyřjádrový procesor Actions Semi ATM7029 (Cortex A9)
  • čtyřjádrový grafický čip Vivante GC1000+
  • 1GB RAM
  • 16GB vnitřní paměť, slot na micro SD karty (až 32GB)
  • 2mpx zadní fotoaparát, 0,3mpx přední kamerka pro videohovory
  • Wi-Fi (802.11 b/g/n), podpora externích 3G modulů, OTG, Ethernet
  • micro USB 2.0, mini HDMI, 3,5mm audio jack
  • mono reproduktor o výkonu 1 W
  • gyroskopický senzor, akcelerometr
  • baterie o kapacitě 4000 mAh
  • operační systém Android 4.1 Jelly Bean (s rootem)
  • rozměry: 187 x 126 x 11 mm, hmotnost: 320 gramů
  • cena v době recenze: 4 000 Kč

Obsah balení

Prvním příjemným překvapením je balení, ve kterém je tablet dodáván. Ainol Novo 7 Venus je uložen v pevné a ploché černé papírové krabici, kterou obepíná papírový obal s obrázkem a detailními informacemi o tabletu.

V balení nalezneme také pečlivě zabalený micro USB kabel, který lze využít zejména pro přípojení k počítači. Nechybí ani nabíječka s kulatým konektorem, která je dodávána v samostatném balení. Obal tabletu, ochranná fólie na displej nebo sluchátka v balení chybí, vzhledem k ceně přístroje je však to docela pochopitelné. Celkově musíme první část našeho testu ohodnotit na výbornou, za podobné balení by se totiž nemuseli stydět ani mnohem známější výrobci.

První pohled a kvalita zpracování

Ainol Novo 7 Venus (3) Ainol Novo 7 Venus (7)

Ainol Novo 7 Venus má klasický design, který se ničím výrazně neliší od konkurence ani předchozích modelů čínského výrobce. Přední stranu narušuje jen poměrně výrazná čočka fotoaparátu nad displejem a logo Ainol, které se nachází v dolní části. Zadní strana je vyrobena z tvrdého vroubkovaného plastu, díky kterému tablet neklouže z ruky. Ač se to nemusí na první pohled zdát, na matném plastu jsou poměrně dobře vidět mastné otisky a jiné nečistoty. Zpočátku vypadá kvalita zpracování vzhledem k původu tabletu docela dobrá, už po několika dnech ale začne celá konstrukce velmi nepříjemně vrzat.

Na pravé boční straně najdeme mikrofon, nekrytý slot na micro SD karty (podporovány jsou paměťovky až do kapacity 32 GB), micro USB konektor pro připojení k počítači, mini HDMI pro připojení k televizi, 3,5mm jack pro připojení sluchátek a kulatý konektor pro připojení nabíječky. Nabíjení tedy probíhá přes vlastní konektor, se kterým je samozřejmě kompatibilní dodávaná nabíječka. Tablet je sice možné dobít také pomocí micro USB nabíječky nebo po připojení k počítači, při využívání tohoto způsobu je ale doba nabíjení výrazně delší.

Na pravém horním boku se nachází několik hardwarových tlačítek, která slouží k ovládání základních funkcí. Při používání tabletu se neobejdete bez tlačítka pro jeho vypnutí/zapnutí a odemknutí/zamknutí. Nalevo od něj je dvousměrné tlačítko pro změnu hlasitosti a poslední z tlačítek slouží pro přechod na domovskou obrazovku. Tlačítka bohužel působí při stisku dost nekvalitně, proto se jejich používání nejspíš budete snažit vyhýbat.

Ainol Novo 7 Venus (5) Ainol Novo 7 Venus (2)

Displej

Druhým příjemným překvapením byl při testování sedmipalcový LCD displej disponující technologií IPS. Podání barev je věrohodné, pozorovací úhly obrovské a díky relativně vysokému rozlišení 1280 x 800 pixelů je displej také velmi jemný, což oceníte zejména při čtení textu.

Po vybalení tabletu z krabice se na displeji nachází fólie, která je však tak dobře nalepena, že si jí nejspíš zpočátku ani nevšimnete. My jsme si fólie poprvé všimli až po několika dnech, kdy se na ní objevily nepříjemné škrábance. Po odlepení fólie také displej mnohem lépe reaguje na dotyky.

Ainol Novo 7 Venus není vybaven senzorem okolního osvětlení, takže jas displeje musí uživatel upravovat ručně. Naopak potěší rozmězí, ve které lze jas nastavit – od velmi nízkého, které je příjemné i při sledování filmu nebo čtení elektronických knih v úplné tmě až po opravdu vysoké, při jehož nastavení je displej docela dobře viditelný i na slunci.

Čím však tablet disponuje, je akcelerometr, díky kterému je obraz na displeji otáčen podle toho, pod jakým úhlem přístroj držíte. Otáčení v některých situacích nereaguje zrovna nejrychleji, to je ale spíše problém celkového výkonu tabletu, ke kterému se ještě dostaneme.

Výkon

Pokud se podíváte na výbavu tabletu, asi si řeknete, že s výkonem by neměly být žádné problémy. Čtyřjádrový procesor ATM7029 je sice od neznámého výrobce, ale obsahuje jádra Cortex A9 a je podle informací na internetu taktován na poměrně vysokou frekvenci 1,5 GHz. Zde je však první drobnější potíž, podle benchmarku Quadrant je totiž procesor tabletu taktován jen na 1,1 GHz, tedy méně, než je všude uváděno.

To samo o sobě není nic hrozného, spíš se uživatelé mohou cítit trochu oklamáni. Je docela překvapením, že i poměrně zavedený Ainol stále používá praktiky, které bychom očekávali pouze u neznámých čínských výrobců. Na druhou stranu je pravda, že takt procesoru v oficiálních informacích o tabletu nenajdeme, na stránkách internetových prodejců už je ale uveden. Těžko tedy říct, kde přesně se stala chyba. Každopádně procesor opravdu běží na frekvenci jen 1,1 GHz, ale případní zájemci by měli mít možnost čip přetaktovat na vyšší hodnotu. Třeba se dočkáme zvýšení výkonu v některé z budoucích softwarových aktualizací.

Ainol Novo 7 Venus (hardware)
Důkaz, že procesor je taktován na nižší frekvenci, než uvádí výrobce

Ani 1GB RAM (DDR3) není brzdou výkonu. To, co Ainol Novo 7 Venus zpomaluje nejvíce, je samotný operační systém. Ačkoliv je přístroj vybaven čistým Androidem 4.1 Jelly Bean, jeho optimalizace je naprosto otřesná. Více o samotném softwaru si však řekneme až v další kapitole recenze.

Tablet se může pochlubit 16GB vnitřní pamětí, ze které je asi 13 GB určeno pro uživatelská data, zbytek je vyhrazen pro aplikace a systém. Jak už bylo zmíněno, nechybí ani slot na micro SD karty, což je velká výhoda oproti Nexusu 7.

Internetové připojení

Asi nejčastěji se uživatelé Ainolu Novo 7 Venus budou k internetu připojovat pomocí technologie Wi-Fi. Její výkon není nejhorší, ale výrazné zlepšení by si určitě zasloužila. Vážné problémy se objevují při připojování k sítím zabezpečeným pomocí WEP. Při testování se tablet k takto zabezpečené síti připojil po asi deseti minutách čekání.

Zatím není jasné, zda jde o ojedinělý problém nebo mají Wi-Fi čipy v Ainolu Novo 7 Venus potíže se sítěmi zabezpečenými pomocí WEP. Na druhou stranu však musíme zmínit, že připojování k sítím, které nejsou zabezpečené nebo používají jinou technologii zabezpečení, probíhalo bez vážnějších potíží.

Tablet také umožňuje připojit externí 3G modul, díky kterému se budete moct připojit k internetu také na místech, kde nejsou k dispozici žádné Wi-Fi sítě. Seznam podporovaných 3G modulů najdete v nastavení přístroje nebo zde.

HDMI

Jak už bylo popsáno výše, Ainol Novo 7 Venus má mini HDMI konektor, takže případné připojení k monitoru či televizi lze vyřešit pomocí jednoho kabelu, bez zbytečných a drahých redukcí přes micro USB. Ani kabel „HDMI – mini HDMI“ sice není součástí základního balení, ale v obchodech se dá pořídit už za sto korun.

V nastavení tabletu je možné změnit rozlišení, obnovovací frekvenci a velikost zrcadleného obrazu. Zpomalení po připojení přes HDMI není příliš znatelné, dokud nezačnete používat náročnější aplikace nebo hrát hry. Přehrávání videí v běžném rozlišení fungovalo bez vážných potíží, během přehrávání filmu ve Full HD rozlišení už se ale problémy s výkonem projevily.

Fotoaparát

Ainol Novo 7 Venus (4)
Čočka fotoaparátu není chráněna před poškozením, takže se na ní nejspíš brzy objeví škrábance

Na rozdíl od konkurenčního Nexusu 7 je testovaný Ainol vybaven hned dvěma fotoaparáty. Ten přední, který využijete zejména při videohovorech, má velmi nízké rozlišení 0,3 megapixelu. I druhý z fotoaparátů nabídne nízké rozlišení, konkrétně jen 2 megapixely, čemuž samozřejmě odpovídá výsledná kvalita snímků. Nikoho asi nepřekvapí absence přisvětlovací diody a autofokusu. Fotoaparát tabletu je tak vhodný jen pro případy nouze, kdy budete chtít něco vyfotit, ale nebudete mít po ruce jiný přístroj.

Ainol Novo 7 Venus (sample1) Ainol Novo 7 Venus (sample2)Ainol Novo 7 Venus (sample3) Ainol Novo 7 Venus (sample4)

Software

Softwarová výbava Ainolu Novo 7 Venus je na první pohled téměř ideální. Android 4.1 Jelly Bean je stále poměrně aktuální verzí opeačního systému, který je navíc v testovaném tabletu přítomen v téměř čisté formě, to znamená bez zbytečných úprav ze strany výrobce. Ale výsledný dojem je bohužel zcela opačný: software je jednou z nejslabších součástí, která potápí jinak převážně průměrný tablet.

Ainol Novo 7 Venus (screen1) Ainol Novo 7 Venus (screen3)

Výrobce si bohužel se softwarem vůbec nepohrál, výsledkem je po hardwarové stránce poměrně výkonný tablet, který je ale v praxi pomalejší než většina papírově slabších konkurentů. S pomalejšími reakcemi se bohužel setkáte už při běžném používání tabletu. Nic na tom nemění ani tzv. project butter, který by měl zajistit svižné uživatelské rozhraní.

Naprosté peklo pak nastane v případě, že se rozhodnete používat aplikace náročnější na výkon. Na druhou stranu musíme zmínit, že jsme se během dvoutýdenního testování ani jednou nesetkali s tím, že by úplně zasekl nebo spadl celý systém. Tablet se při náročnějším používání docela zahřívá, ale to je problém většiny dnešních smartphonů i tabletů s Androidem.

Vzhledem k tomu, že hlavní problém Ainolu Novo 7 Venus spočívá v softwaru, nabízí se hned dvě jednoduchá řešení. Tím prvním je naděje, že výrobce někdy v budoucnu vydá opravnou aktualizaci, která problém s výkonem vyřeší. Nechceme Ainol podceňovat, ale pravděpodobnost,  že někdy v budoucnu vyjde aktualizace, je mizivá, proto bude výhodnější se rozhodnout pro duhou variantu, kterou je instalace alternativní ROM. Stačí tak málo, jako je vyladěná ROM, postavená například na populárním CyanogenModu a z Ainolu Novo 7 Venus by se opět stal konkurenceschopný tablet.

Velká část uživatelů jistě ocení, že tablet už od prvního spuštění disponuje rootem (včetně předinstalovaného nástroje Superuser). Pro neznalé uživatele může root znamenat potenciální nebezpečí, protože díky němu mohou upravit systémové soubory nebo umožnit škodlivým aplikacím přístup k systému. Převažují však výhody rootu, proto jej na konci článku uvádíme jako plus tabletu.

Předinstalované aplikace

Ainol Novo 7 Venus (screen2) Ainol Novo 7 Venus (screen6)

Obrovskou výhodou Ainolu Novo 7 Venus ve srovnání s velkou částí čínské konkurence je plná podpora služeb od Googlu. V tabletu najdeme aplikace Gmail a YouTube, zajímavé vyhledávání Google Now a samozřejmě také Google Play Store (Obchod Play), odkud lze bez problémů stahovat placené i bezplatné aplikace.

Příjemným překvapením je také přítomnost Adobe Flash Playeru, který už sice není v Androidu 4.1 Jelly Bean oficiálně podporován, výrobce jej však i přesto nainstaloval. A nutno říct, že flash player funguje bez vážnějších potíží a jediným limitujícím faktorem při jeho používání může být opět výkon tabletu.

Vzhledem k přítomnosti flash playeru bylo nutné, aby výrobce předinstaloval také kompatibilní internetový prohlížeč. Marně byste tak v tabletu hledali Chrome, který je nahrazen nativním androidím prohlížečem. Nic vám samozřejmě nebrání si Chrome doinstalovat z Google Play Store, vzhledem k problémů s výkonem však není Chrome zrovna nejvhodnějším prohlížečem pro Ainol Novo 7 Venus. Mnohem lépe se nám osvědčila například Opera Beta, která není tak těžkopádná jako zmiňovaný Chrome.

Co se týče dalších předinstalovaných aplikací, výrobce raději nic nepřeháněl. V tabletu tedy nenajdete nejrůznější čínské aplikace či jiný balast jako u obdobných levných tabletů, ale opravdu jen to nejnutnější. Jako správce souborů i task killer může posloužit aplikace ES File Manager. Výbornou volbou pro přehrávání videí je MX Player, který si poradí i s českými titulky. Mezi další předinstalované aplikace patří e-mailový klient, Facebook a Twitter. Marně byste v tabletu hledali jakoukoliv aplikaci pro prohlížení dokumentů.

Ainol Novo 7 Venus (screen4) Ainol Novo 7 Venus (screen5)

Hry a benchmarky

Pokud hledáte tablet na hry, není Ainol Novo 7 Venus zrovna nejlepší volbou. Jednodušší hříčky typu Angry Bird na tabletu spustíte ještě bez vážnějších potíží, pokud však budete chtít vyzkoušet nějakou trojrozměrnou střílečku nebo závodní hru, budete nejspíš zklamáni. Například Real Racing 3 je na tabletu kvůli sekání prakticky nehratelný.

Příliš přesvědčivé výsledky tablet nepodal ani v benchmarcích, kde často zaostával i za papírově slabší konkurencí.

Ainol Novo 7 Venus (quadrant) Ainol Novo 7 Venus (smartbench)

Baterie

Tablet je vybaven 4000mAh baterií, která by podle výrobce měla zajistit až osmihodinovou výdrž. Při běžném používání, tj. převážně surfování na internetu, se tablet přihlásil o nabití po asi pěti hodinách. Podobného výsledky jsme dosáhli také při přehrávání videí v HD rozlišení. Při testování nám bohužel dělal problémy režim spánku, během kterého ubývala procenta baterie rychleji, než je obvyklé. Pravděpodobně však šlo jen o ojedinělý problém, který by možná bylo možné vyřešit obnovením do továrního nastavení.

Nabíjení tabletu probíhá pomocí přiložené nabíječky s kulatým konektorem. Jak už bylo v naší recenzi zmíněno, Ainol Novo 7 Venus je možné nabíjet také přes micro USB, ale doba nabíjení se v tomto případě několikanásobně zvýší. Nabíjená přes micro USB tak můžeme považovat jen za nouzové řešení v případě, že zapomeneme originální nabíječku.

Závěr

Ainol Novo 7 Venus (1)

V nádherném balení se bohužel ukrývá jen průměrný tablet, jehož jedním z mála lákadel zůstává cena. První dojmy z kvality zpracování, které byly převážně pozitivní, nám bohužel pokazila nepříjemně vrzající konstrukce a některé detaily, jako například nekvalitně působící tlačítka.

Všechny nevýhody bychom dokázali překousnout, kdyby výrobce alespoň tolik nepokazil software. Naše očekávání svižného Androidu 4.1 Jelly Bean se totiž ukázalo jako naprosto mylné. Fotoaparát je nutné brát jen jako nadstandard, který kvůli mizerné kvalitě stejně nenajde žádné využití v praxi. Jednou z mála skutečně povedených součástí tabletu tak zůstává displej.

Po instalaci vyladěnější ROM by se však Ainol Novo 7 Venus mohl stát výborným tabletem pro méně náročné uživatele, kteří jej využijí zejména k prohlížení internetu, čtení elektronických knih nebo sledování filmů.

Výhody a nevýhody

+ nízká cena
+ povedený displej
+ root
+ předinstalovaný flash player
+ podpora Google Play Store
+ mini HDMI konektor
+ slot na micro SD karty

– pomalé uživatelské rozhraní
– nízký herní výkon
– vrzající konstrukce
– chybějící Bluetooth i GPS
– nedostatečná kvalita fotoaparátů

Za zapůjčení Ainolu Novo 7 Venus děkujeme společnosti Smarty.cz, u které si tablet můžete také zakoupit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here