František Fuka – S Chromebookem si vystačím na většinu práce (rozhovor)

0

František Fuka je jedním z nejznámějších českých filmových recenzentů, programátorů prvních her a také fanouškem technologií Googlu. První počiny tvořil již v 80. letech na programovatelných kalkulačkách, na svou vůbec první hru si však pamatuje jen matně a šlo o jednoduchou logickou hříčku pro hádání čísel. Mnohem lépe si však vzpomíná na hru Wurmi, kterou naprogramoval spolu s dalšími třemi hrami pro český počítač PMD 85 a zabrala mu jen několik dní.

SAM_3450

I když se do vývoje nové hry v posledních letech nepustil, stále je hraje a o herní scénu se i nadále zajímá. Nepatří ale k nostalgickým zastáncům starých her z emulátorů a v poslední době jej uchvátilo například Diablo 3 pro PlayStation 3. Před filmovým zpracováním různých akčních titulů však raději upřednostňuje hry zaměřené především na hraní než na příběh.

PMD_85-1
„PMD 85-1“ od Zdeněk Starý – Vlastní dílo. Licencováno pod Public domain via Wikimedia Commons

Do paměti prvních hráčů se Franta Fuka zapsal také svou hudbou, kterou ke svým hrám skládal. Na celou tvorbu však šel trochu jinak a pro kompozici skladeb používal matematické logaritmy a vzorce. I díky tomu byly jeho skladby tím nejlepším, co šlo z tehdejších strojů dostat. To je rovněž jeden z důvodů, proč jej tvorba hudby při současných možnostech už tak nebaví, úplně na ni však nezanevřel.

SAM_3436

Krom počítačových her se taky nebrání jednoduchým hříčkám pro mobilní zařízení. Díky dotykovému ovládání však preferuje především logické a puzzle hry. Velmi se mu líbila například mobilní předělávka Hitman GO. Ve zkratce jde o taktickou hru, jež využívá příběhové linie a charakteristické rysy starého dobrého Hitmana z konzolí a počítačů.

SAM_3424

František Fuka je však znám především jako programátor a tak jsem se nemohl nezeptat, zda v brzké době neplánuje vytvořit nějakou hru právě pro mobilní zařízení. Podle jeho slov by to rád někdy vyzkoušel, díky časové náročnosti nebo problémům s fragmentací Androidu se však do ničeho podobné v blízké budoucnosti pouštět nechce. Díky tomu ani neví, co přesně by to bylo za hru, rád by si však vyzkoušel tvorbu automaticky generovaných světů.

Render z připravované hry No man's sky využívající generované světy.
Render z připravované hry No man’s sky využívající generované světy.

František je také zastáncem a uživatelem Google technologií, které používá už od prvních dní. Na GMail přešel v době uzavřené bety a celá služba mu přišla mnohem pokročilejší než Hotmail, který používal v minulosti. Na Googlu si pochvaluje otevřené a dobře použitelné API a také zaměření na geeky, které se však v posledních letech posouvá blíže masám.

SAM_3428

O náklonosti ke Googlu svědčí i vlastnictví Chromebooku. Ten měl jako jeden z prvních v Česku a dostal je na několik týdnů od českého Netmailu a pomáhal jej také prezentovat českým firmám. Jak sám říká, na drtivou většinu funkcí mu zařízení typu Chromebook stačí a za 199$ mu přijde Acer C720 jako skvělá volba.

SAM_3422

Chrome OS má ovšem i své nevýhody a například na skládání hudby nebo programování je nucen sáhnout po počítači s Windows nebo Linuxem. Windows má na svém počítači vlastně jen kvůli hudby a dodává, že žádným velkým fanouškem redmondských oken není. Na každodenní používání si vystačí s Chromebookem nebo Xubuntu, jež mu zcela vyhovuje.

SAM_3464

Při nedávné cestě to Velké Británii si pořídil i letos představené chytré hodinky s Android Wear. Konkrétně jde o model LG G Watch, díky problémům s lokalizací je však mnohem jednodušší, používat výhradně v angličtině. Rozhodně mu ale přijde filozofie Android Wear jako užitečnější, než něco ve stylu Google Glass. Ty si sice vyzkoušel, nikdy po nich ale netoužil.

SAM_3432

Krom hodinek s Android Wear a Chromebooku nechybí v hardwarové výbavě Františka Fuky ani Nexus 5, první generace Nexus 7 a Samsung Galaxy S III. Právě poslední jmenovaný patří k jeho nejoblíbenějším zařízením a i díky zvětšené baterii se k němu vrátil po několikatýdenním používání Nexusu 5. U toho mu vadila právě nízká výdrž, která je zkrátka katastrofální.

SAM_3412

František Fuka je také u velké části českého internetového publika znám díky svému filmovému blogu fffilm.name, na který několik let píše recenze posledních kinematografických počinů. Ty původně tvořil pro Neviditelného psa nebo Novinky.cz, nakonec ale i díky nezávislosti raději přešel na vlastní blog. Krom toho rovněž patří mezi přední české překladatele anglických filmů a stojí za titulky k dílům jako The Social NetworkFight Club nebo kultovní série South Park.

fffilm

Na závěr jsem se zeptal, zda někdy neuvažoval o tvorbě vlastního filmu. Prý by se tomu nebránil a přemýšlí o tom, v blízké budoucnosti to ale neplánuje. S tvorbou něčeho takového totiž souvisí spousta problémů s technikou, investicemi a také následnou publikací. Rozhodně by se tomu však nebránil a kdo ví, možná se v budoucnu něčeho podobného skutečně dočkáme.

http://youtu.be/8LPcWuVjEIg

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here