Recenze DualSIM telefonu Gigabyte GSmart G1345

2

V dnešní, pro zajímavost historicky první původní recenzi na tomto serveru, se podíváme na z největší pravděpodobnosti nejvýkonnější dualSIM telefon na trhu, Gigabyte GSmart G1345.

Ačkoliv to možná nevíte, tak spíše díky základním deskám známá firma Gigabyte, má s výrobou dualSIM chytrých telefonů již poměrné dlouhou zkušenost. V hlubokém mobilním pravěku začínala na modelu g-smart s Windows Mobile 5.0 a postupně se přes vyšší verze mobilních oken dostala až k nedávným, bohužel spíše svou svým slabým hardwarem a chybovostí proslulým androidím modelům GSmart G1310 a G1315. Z nich se ale naštěstí poučila a přinesla nový, na první pohled povedený GSmart 1345, který si právě v dnešní recenzi pořádně rozebereme.

Obsah balení

Telefon je dodáván v poměrně malé, leč velmi elegantní krabičce z tvrdého papíru. Samotné zařízení je v ní, jak již bývá posledních pár let zvykem, uloženo hned na vrchu, přičemž je poměrně neobvykle jak ze spodní, tak i horní strany kryto tenkou molitanovou vystýlkou, která zařízení chrání při případné tvrdší přepravě.

Na samotném zařízení poté nechybí bezpečnostní fólie, která je ale naneštěstí potištěná a tak nelze použít při běžném používání. Samotnou ochrannou fólii v balení bohužel nenajdete.

Kromě telefonu se v balení nachází také česká příručka rychlého spuštění, pecková sluchátka nevalné kvality, SD karta s kapacitou 2GB, USB kabel a samozřejmě nabíjecí modul do zásuvky. Bohužel zde tak nic nadstandartního jako držák do automobilu nebo extra folii na displej nenalezneme.

P1010356P1010359

P1010360

Vzhled a dílenské zpracování

Telefon samotný je poté klasický zakulacený kvádr s rozměry 120 × 62,5 × 14 milimetrů a hmotností 123 gramů. Z větší části je vyroben z černého matného plastu průměrně kvality, díky čemuž se poměrné příjemně drží a nevypadává z ruky. Jediným nečerným prvkem je tenký stříbrný rámeček kolem telefonu, na kterém jsou umístěny veškeré ovládací prvky a porty.

Na jeho horní straně nalezneme otevřený 3,5mm Jack a kulaté hardwarové tlačítko na zapnutí/vypnutí telefonu. To je bohužel trochu tužší a vzhledem k menší velikosti jej mohou mít někteří lidé problém stisknout.

Levá strana nabídne taktéž tužší dvoutlačítko pro úpravu hlasitosti, slot na SD karty s krytkou a, u androidího telefonu poměrně nevšední, hardwarovou spoušť telefonu.

Na levé straně naopak nenalezneme vůbec nic, což je dle mého názoru trochu škoda, přeci jen pravá strana je díky tomu trochu přecpaná.

A nakonec spodní straně patří microUSB port, který není nikterak chráněn a stejně jako například u Ideosu x5 se nachází přímo uprostřed, díky čemuž by měl bez problémů pasovat do většiny univerzálních nabíječek a kolébek.

P1010331 P1010332

 

P1010333 P1010334

P1010341

Záda krytu tvoří odnímatelný kryt vyrobený z černého matného plastu pod kterým nalezneme 1500mAh baterii a dvojici slotů pro SIM karty. Kryt bohužel nelícuje úplně dokonale a alespoň u mého telefonu lehce vrzal, jinak ale v ruce neklouže a je poměrně příjemný na dotek. V horní části v něm poté nalezneme výřez na 5MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou a průduchy průměrně hlasitého a relativně kvalitního systémového reproduktoru. Samotný fotoaparát je naštěstí kryt tenoučkým vystouplým stříbrným lemem, který zabraňuje snadnému poškrábání při pokládání telefonu.

P1010342 P1010344

P1010345P1010350

Přední strana jen naopak téměř celá kryta sklem, a ačkoliv nejde o Gorilla Glass, tak jsem na něm za celou dobu testování nenašel ani škrábanec. Pod krycím sklem nalezneme v horní části malý reproduktor pro volání, sadu senzorů a poměrně netradičně i barevnou notifikační diodu. Pod tím vším samozřejmě nechybí 3.5 palcový displej se čtveřicí pro android typických dotykových tlačítek.

A právě u těch bych se na chvíli zastavil, z naprosto nepochopitelného důvodu jsou totiž nepodsvícená, což ve spojení s absencí jejich jakéhokoliv hardwarového odlišení od zbytku telefonu, dělá z ovládání v noci doslova noční můru. Jinak jsou ale dostatečně citlivá a poměrně dobře umístěná, takže za předpokladu, že nejste ve tmě, naprosto bezproblémová.

Poslední, z pohledu vzhledu telefonu, zajímavou věcí je delší brada s mikrofonem. Ta, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, dostává mikrofon i přes menší rozměry telefonu při volání přímo k puse a zajišťuje tak naprosto čistý zvuk bez nutnosti filtrování druhým mikrofonem. Na druhou stranu zase, pro leckoho nepříjemně, prodlužuje telefon.

P1010339P1010348

P1010337P1010339

P1010353

Hardwarová výbava

Na rozdíl d svých předchůdců si G1345 výrazně polepšila, do vínku totiž dostala staro- nový ARMv6 procesor Qualcomm 7227-1 taktovaný na 800MHz doplněný o grafický čip Adreno 200. Zvětšila se také velikost RAM, která nově dosahuje na dnešní dobu naprosto dostačujících 512 MB.

Stejnou velikost má bohužel i vestavěná paměť na data, ze které máte navíc po prvním zapnutí telefonu dostupných pouze nějakých 170 MB, což nemusí být pro náročnější uživatele dostatek a i přes fakt, že lze díky přítomnosti Androida 2.3 přesunout většinu aplikací na kartu.

Kromě toho ale není hardwarovému vybavení telefonu co vytknout. Systém je opravdu velmi svižný a snad nikdy se mi nestalo, že by procesor nestíhal nebo se paměť RAM plně obsadila. A to ani v případě, že jsem hrál hry. U těch musíte samozřejmě zapomenout na nejnovější 3D pecky jako Dungeon Defenders nebo Shadowgun, na Angry Birds, TurboFly 3D a SpeedX ale postačí více než dostatečně.

Celkově bych se dokonce nebál říci, že je telefon při běžném používání živější než například o třídu vyšší a taktéž dražší Samsung Galaxy S s originálním 2.3.4 ROM.

Displej a dotyková vrstva

Displej je zde klasický TFT 3,5 palcový s HVGA tedy 320×480 rozlišením. Jeho kvality jsou bohužel spíše nižší než očekávané, jeho problémem totiž není jen lehce hrubší rastr ale také, prý filtrem pro živější barvy, způsobené pískově vyhlížející jednolité barevné plochy. Abych byl přesnější, jakákoliv jednolitější barevná plocha zde vypadá jako by byl pod displejem jemný prach, přičemž nejmarkantněji je to vidět na bílé barvě.

Dvakrát ideální nejsou ani pozorovací úhly a maximální jas. Ten ačkoliv bohatě postačí v nynějším zamračeném počasí, tak se bojím, že na přímém letním/zimním slunci to již dvakrát slavné nebude a na displeji nebude nic vidět. Rozhodně se ale nedá říci, že by byl displej tragický, spíše bych řekl jen lehce podprůměrný.

Velkou pochvalu si naopak zaslouží dotyková vrstva. Ta je totiž velmi přesná a tak akorát citlivá. Navíc podporuje i plnohodnotný multitouch a to až do maximálního počtu 5 prstů.

Fotoaparát

Nejen vnitřní hardwarové vybavení, ale i zadní fotoaparát se dočkal poměrné velkého a řekl bych i velmi potěšující vylepšení oproti původním modelům. Nově obsahuje totiž 5MPx snímač s automatickým ostřením doplněný o, pravda ne úplně nejlepší, ale přeci, LED diodu.

Kromě toho navíc disponuje vlastní hardwarovou spouští, díky čemuž je jej možné zapnout v podstatě okamžitě a to ať jste v systému, kde jste.

Jak jsme ale již dříve zjistili, tak zrovna u fotoaparátu na specifikaci dvakrát nezáleží, to oč tu běží, je konečná kvalita fotografií. A ta je u tohoto modelu řekl bych na svou třídu poměrně nadprůměrná. Samozřejmé, že by fotky mohli být o chlup ostřejší, ale z hlediska barevnosti v podstatě není co vytknout a v případě, že se Vám povede, aby se Vám netřásla ruka, tak je vlastně i ta ostrost poměrně v pohodě.

Lehce horší je to v šeru, kdy dioda mnohdy buďto nestačí anebo, v případě menších vzdáleností zase výsledný obrázek přepaluje, nejde však o nic hrozného.

Jediným problémem fotoaparátu je tak jeho aplikace. Jde totiž o klasiku z čistého Androida, která jak možná dobře víte nepatří k tomu úplně nejideálnějšímu. Neobsahuje totiž například velmi užitečnou schopnost zaostřit na místo, kam kliknete na displeji a podobně. Na druhou stranu na základní focení, kdy měníte jen vyvážení bílé a expozici bohatě postačí.

Slabší možnosti nastavení však není tím důvodem, proč hodnotím aplikaci jako slabší článek řetězu, pravým důvodem je daleko větší problém, a sice občasné pády při focení, které mají za následek ztrátu právě vyfotografovaného materiálu. Ačkoliv si tím nejsem úplně jist, tak se mi zdá, že je aplikace podstatně nestabilnější v případě, že se fotí právě pomocí dedikovaného hardwarového tlačítka, jak však říkám, potvrzeno to nemám.

1322226354921IMG_20111111_195811_0

IMG_20111112_121455_0IMG_20111125_141828_0

 

IMG_20111125_184710_0IMG_20111126_152906_0

IMG_20111125_141839_0

camera_1IMG_20111112_121550_0

GPS, kompas a akcelerometr

Jak již to bývá poměrně paradoxně u podobných ne-top modelů zvykem, tak v telefonu nalezneme naprosto bezproblémovou a okamžitě se chytající GPSku. Lock je většinou do několika málo, maximálně desítek vteřin a přesnost taktéž naprosto dostačující. Z testování jako automobilové navigace bych snad jen podotkl, ve městě (tj. zástavba) je na křižovatkách a kruhových objezdech občas patrné tak 1-2 sekundové zpoždění, nic hrozného to však není.

Trochu horší zkušenosti mám pak s digitálním kompasem. Ten je nutné trochu častěji kalibrovat a ani poté se mi nezdá úplně nejpřesnější, na druhou stranu až se v lese ztratíte tak postačí více než bohatě.

Akcelerometr je na tom podobně jako kompas, taktéž by se podle něj asi nedalo stavět, ale na občasné změření zda je daná věc rovná naprosto postačí. U her jako Doodle jump a podobných poté není již vůbec co vytknout.

WiFi

WiFi přijímač/vysílač zde bohužel podporuje pouze standarty b a g, na Nko můžete tedy zapomenout. Jinak jde ale více méně o standart, oproti Samsungu Galaxy S snad i lehký nadstandard. Většinou se tak není problém připojit k WiFi routeru vzdálenému třeba 2 panelové zdi a nějakých 6 metrů.

DualSIM

A nyní se konečně podíváme na největší lákadlo telefonu, a sice schopnost zvládnout dvě karty SIM najednou. Ačkoliv se různě po internetu praví, že telefon nezvládne komunikovat oběma SIM najednou a mnohdy trvá přespříliš dlouhou dobu, než se ta druhá znovu zapojí, tak to dle mého pozorování není pravda.

Telefon jsem sice testoval v místě dobrého pokrytí (včetně 3G), ale na druhou stranu jak s dvěma SIM stejného operátora, tak i s každou jinou a nikdy jsem problém druhé neaktivní SIM nezaznamenal. A to ať se na jednu SIM volalo a z druhé se zároveň načítala webová stránka nebo se z jedné (tj. jednotky sekund) právě dovolalo a na druhou zrovna začínal nový hovor.

Jedna ze SIM tak byla opravdu nedostupná pouze, když z té druhé SIM hovor právě probíhal. Okamžitě po dokončení hovoru se ale znovu připojila, rozhodně se nečekalo jednotky nebo snad dokonce i desítky minut.

Opravdu problematická nedostupnost se za dobu 14 denního používání tak stala pouze jednou a to když se obě SIM z naprosto neznámého důvodu odpojili a pomohlo pouze restartování telefonu. Problém se bohužel nepodařilo zopakovat a tak není ani jisté, zda šlo o chybu telefonu nebo již několik let starých SIM karet.

Samotné používání obou SIM karet je poměrně komfortní. Lze totiž nastavit jaká se má využívat přednostně na data a která naopak na volání a i při samotném úkonu volání či posílání SMS dá telefon ještě jednou na výběr kterou SIM použít.

dualSIMSettings_1dualSIMSettings_2

dualSIMSettings_3dualSIMSettings_4

Výdrž baterie

Výdrž baterie je bohužel další, a řekl bych bohužel i tou největší, nevýhodou tohoto telefonu. Ne že by tedy byla až zas tak špatná, spíše bych řekl velmi proměnlivá.

Na rozdíl od ostatních telefonů u něj totiž na síle signálu závisí dvakrát více, což se hlavně v oblastech s horším pokrytím (čti v celé České republice) projevuje poměrně znatelně. Poměrně nestálá je také spotřeba telefonu při neaktivitě. Někdy se tak za 8 hodinovou noc vybije pouze o nějaká 2%, jindy ale zas až o 30%.

Průměrně by se ale dalo říci, že v oblasti s dobrým pokrytím vydrží telefon při běžném používání, dvou aktivních SIM, přičemž na jedné jsou skrze 3G aktivní i data, kolem 16-18 hodin. Stačí k tomu ale zapnout WiFi, GPS a mít zrovna smůlu a můžete se dostat i ke kritickým 15 hodinám. Pokud naopak data téměř nezapnete (tj. kolem 15 minut), budete mít štěstí a za den si jen 20 minut zatelefonujete, tak vydržíte až 38 hodin.

Celkově se tak dá říci, že pokud budete telefon nabíjet každou noc a z nabíječky jej vždy vyndáte až při probuzení, tak se Vám v podstatě nemůže stát, aby klekl dříve, než budete již v klidu doma a v naprosté většině případů vydrží i do té doby než půjdete spát. Na dva dny ale při aktivnějším využívání a zapojení obou SIM můžete zapomenout. Snad jen při opravdu střídmém používání a troše štěstí nějakých těch 45-48, více ale ne.

Nakonec bych ještě zmínil, že o prvních 50% přijdete po měrně rychle, dalších přibližně 20% jde dolů poměrně normálně rychle a posledních 30% se většinou drží skoro stejně dlouho jako těch prvních 50%. Zda je to otázkou špatné kalibrace mnou testovaného kusu nebo vlastností všech telefonů se mi zjistit nepodařilo.

Aplikace a grafické rozhraní

Veškeré aplikace, tedy kromě těch pár přidaných většinou s dualSIM funkcí souvisejících a launcheru, jsou v podstatě základní kousky z čistého Androida 2.3.4, který je také na telefonu ve více méně neupravené verzi přítomen. Pokud tedy klasický Android znáte, tak můžete většinu této sekce přeskočit.

Klávesnice

Bohužel již zezačátku musím začít negativně. Standardně zvolená klávesnice (Guobi) je totiž, alespoň z mého pohledu, naprosto příšerná a neergonomická. Osobně se mi na ní nepodařilo správně napsat ani své přihlašovací údaje k Google účtu, které telefon při prvním zapnutí požaduje.

Naštěstí to ale není jediná předinstalovaná klávesnice a lze ji tak pomocí kliknutí do textového vstupu a následného držení změnit na starou dobrou klasickou klávesnici z Gingerbreadu. Ta je již, jak možná již víte, naprosto v pořádku a při psaní jsem s ní neměl vůbec žádné potíže. Samozřejmě jí nechybí podpora českých znaků a základní možnosti nastavení jako zda má při stisku klávesy vibrovat nebo ne.

Ohledně komfortu samotného psaní nemám co vytknout, ačkoliv je displej trochu menší, tak je díky opravdu povedené dotykové vrstvě četnost překliků minimální a to i při psaní v módu na výšku. I pokud tak máte trochu větší prsty, tak se myslím nemáte čeho bát.

Launcher

Pravděpodobně tou nejvíce změněnou částí systému je zde Launcher, tedy aplikace, která se spouští po stisknutí tlačítka domů a obsahuje všechny Vaše widgety a podoně. Nečekejte však nějaké extrémní úpravy, řekl bych spíše, že je oproti tomu základnímu androidímu jen lehce vylepšen.

Standardně nabídne 5 volných ploch, mezi kterými je možné volně listovat a to buďto přetažením po displeji nebo klikáním na tečky v dolním panelu. Na plochy lze, stejně jako u jakéhokoliv jiného launcheru, přidávat zástupce, složky a widgety (pomocí kliknutí na obrazovku a držení). Ohledně prvních dvou se zde žádná změna nekoná, mezi widgety ale nalezneme pár poměrně zajímavých gigabytem přidaných kousků.

Kromě poměrně povedených ručičkových hodin a AccuWeather widgetu na počasí se jedná hlavně o skupinu rychlých přepínačů bluetoothu, jasu, GPS, WiFi, mobilních dat a to včetně přepínače určujícího zda se mají tahat přes první nebo druhou SIM a synchronizace.

Kromě teček sloužících pro rychlou navigaci a prostředního tlačítka ve tvaru tečkovaného čtverce pro spuštění nabídky všech nainstalovaných aplikací nalezneme v dolní části launcheru také dvojici tlačítek. Levé, s ikonkou sluchátka slouží k zapnutí aplikace na volání a pravé, s ikonkou seznamu, poměrně nepřekvapivě k zobrazení seznamu provedených hovorů, odeslaných SMSek a podobných informací z kterého se navíc můžete poměrně rychle dostat k aplikaci kontaktů.

homeScreen_2 homeScreen_1

homeScreen_3roletka_1

Kalendář

Kalendář je zde standartní, tedy úplně stejný jako jej známe z čistého Androidu. Nabídne poměrně dobře fungující synchronizaci s Google kalendáři a relativně funkční a čisté grafické prostředí. Nechybí ani možnost nastavení libovolného množství připomínek a klasická doplňujících informací jako seznam pozvaných lidí, místo konání a podobně.

Bohužel má ale jeden velký problém, a sice poměrně nevýraznou indikaci přítomnosti celodenní události. Ta je při měsíčním přehledu zobrazena pouze tučným fontem čísla dne a může tak být poměrně snadno přehlédnuta. Pokud tak používáte celodenní události často, tak doporučuji sáhnout po alternativě.

calendar_1 calendar_2 calendar_3

Hudební & video přehrávač

Hudební přehrávač je taktéž stará dobrá klasika z čistého Androida. Nabídne tak základní třízení hudby podle Interpretů a Alb, podporu vlastních playlistů a náhodného přehrávání. Na pokročilejší funkce jako přehrávání po složkách nebo snad ekvalizér můžete ale rovnou zapomenout. Trochu horší to je také s grafickým rozhraním, které, ruku na srdce, nepatří k nejmodernějším.

music_1music_2

Videopřehrávač je zde taktéž velmi strohý, leč řekl bych velmi překvapivý. Navzdory faktu, že jde o telefon střední třídy totiž kromě klasických mobilních formátů zvládne bez jakýchkoliv problémů i .avi v DiviXu i XiviDu. Samozřejmě můžete zapomenout na vysoko profilové HD a podobně, ale na klasické přehrávání DVD ripů postačí více než bohatě.

video_1video_2

Samozřejmě nechybí ani klasická 3D obrázková galerie, stejná jakou ji známe z jakéhokoliv Androidu. Pro ty co jí neznají snad jen připomenu, že krom obrázků z telefonu, které třídí poměrně hezky podle složek zvládá zobrazovat také alba z Picassy. Má však, stejně jako například ta u Samsungu Galaxy S jednu drobnou vadu, pracuje totiž pouze s náhledy a to v nativním rozlišení displeje, tedy 340×480. Díky tomu se pak mohou zdát vyfocené, a třeba i následně přiblížené fotografie, při prohlížení na telefonu horší než doopravdy jsou.

galery_1galery_2

Poslední multimediální aplikací je pak v telefonu FM rádio. To stejně jako u valné většiny ostatních telefonů funguje pouze při připojení sluchátek a z možností nabídne automatické hledání stanic a jejich následné ukládání. Vzhledem k tomu, že rádio moc neposlouchám, tak jsem jej nikterak pečlivěji netestoval, na základní poslech ale dle mého názoru bohatě postačí.

Internetový prohlížeč

Již tradičně kvalitní je zde Internetový prohlížeč. Ten je, jako ve všech androidech, postavený na jádře Google chrome a zvládá tak zobrazit naprosto bezproblémově valnou většinu stránek. Abych byl tedy přesnější, nikdy se mi nestalo, že by nějakou zobrazil špatně.

Z možností podporuje nejen základní funkčnost většiny androidích prohlížečů, a sice správu více otevřených panelů, ukládání hesel a podobně, ale i pár věcí navíc jako zobrazování v převrácených barvách, kódování stránek anebo nastavení UAStringu, tedy informace udávající jaké zařízení daný web prohlíží. Snadno si tak můžete zobraziv verzi stránek pro iPhony, iPady a nebo klasický velký počítač.

Kontakty a číselník

Pravděpodobně tou nejstěžejnější aplikací u tohoto telefonu budou kontakty. Ty jsou vzhledem k přítomnosti Androidu od Googlu poměrně silně napojeny Google účet a tak v základu neumožňují ani pro hloupé telefony samozřejmou věc jako přístup k kontaktům uloženým na SIM kartách. To ale naštěstí řeší Gigabytem dodaná aplikace, na kterou se podíváme již v dalším oddílu, teď se ale pojďme vrátit k těmto kontaktům.

Jinak jde ale o poměrně příjemnou aplikaci zobrazující vaše veškeré kontakty z Googlu včetně všemožných podrobností. Z nastavení nechybí nic důležitého, nalezneme tu tak možnost výběru zda zobrazovat první jméno nebo příjmení, skrytí kontaktů bez telefonního čísla a označení určitých kontaktů jako oblíbených.

Poměrně potěší taktéž abeceda v levé části aplikace, která poslouží k rychlému nalezení kontaktů. V případě že by Vám překážela, jde navíc lehce táhnutím doprava skrýt, takže jde o jednoznačné dobrou a užitečnou věc.

contacts_1contacts_2contacts_3

V číselníku, tedy aplikaci, z které budete většinou zahajovat hovory, naleznete pouze kompletní seznam kontaktů a opravdu velikou numerickou klávesnici. Poměrně potěšující je zde podpora okamžitého vyhledávání kontaktů při zadávání čísla, díky které je budete jen málokdy muset dopsat úplně celé. Samozřejmostí je možnost výběru, z jaké SIM karty se má daný hovor uskutečnit.

caller_1caller_2

Správce kontaktů na SIM kartách

V telefonu naštěstí nechybí ani, hlavně pro ty z hloupých telefonů přecházející uživatele potřebný, nástroj na přesunutí kontaktů ze SIM karet(ty). V seznamu aplikací jej naleznete pod jménem Správce SIM a hned zpočátku je dobré zmínit, že nepatří k nejrychlejším.

Pokud však tu chvíli, než program oskenuje obě SIM, vydržíte, tak se dostanete k přehlednému seznamu všech nalezených kontaktů a to z obou SIM karet. Přímo z něj lze navíc kontakty velmi jednoduše a dokonce i bezchybně převést do telefonu a tedy i na Google účet.

Poměrně překvapivě umí aplikace i export obrácený, a sice z telefonu na SIM kartu, zde je však poměrně pravděpodobná ztráta určitých informací jako data narozenin, adresy a podobně.

spravceSIM_1spravceSIM_2

 

Zprávy (SMS)

Aplikace na SMS, případně MMS, je poté naprosto standartní. Nalezneme v ní tak dnes velmi rozšířené třízení SMS zpráv do konverzací podle kontaktů. Z možností nechybí nic podstatného, dovoluje zasílání doručenek, nastavení maximálního počtu zpráv a dokonce i omezený přístup k SMS zprávám, které jsou uloženy na SIM kartě(tách).

SMS_1SMS_2

Gmail

Vzhledem k tomu, že jde o telefon se systémem od Google, tak v něm nalezneme velmi povedenou klientskou aplikaci gmailu. Ta podporuje v podstatě vše, co byste od ní mohli chtít, dočkáte se tedy prioritní pošty, štítků a dokonce i možnosti více účtů.

Podobně je na tom i aplikace pro ostatní emailove servery, ta umí velmi jednoduchou synchronizaci s téměř jakýmkoliv jiným feemailem a to jak skrze POP3, tak i IMAP a MS Exchange. Z možností navíc zmiňme například nastavení maximální velikost emailů, která se má synchronizovat nebo přehledně zpracovanou správu účtů.

gmail_1gmail_2

Další

Kromě těchto, dle mého názoru důležitějších aplikací, nalezneme v telefonu i pár dalších klasik jako například GTalk, YouTube, základního správce souborů, velmi jednoduchou kalkulačku a budík. Vzhledem k jednoduchosti těchto aplikací a taktéž možnosti stažení jejich náhrad z Android marketu, je ale dle mého názoru zbytečné je blíže rozpitvávat.

calculator_2spravceSouboru_1

Závěr

Celkově si tak z telefonu odnáším velmi pozitivní dojem. Až na občasné problémy se stabilitou fotoaparátu a jedním drobným problémem s odpojením SIM karet šlo totiž o velmi svižný a bezproblémový telefon dostačující na v podstatě s výjimkou těch nejnáročnějších her.

Překvapil mne také fotoaparát a kvalita GPS přijímače. Naopak trochu slabší byl displej a dílenské zpracování zadního krytu, nešlo však o nic kritického.

Jedinou opravdu stinnou stránkou tak asi zůstane proměnlivá a pro člověka celkově ne úplně nejlepší výdrž baterie a opravdu občasné softwarové a dost možná v budoucnosti nějakou aktualizací odstraněné chybky a problémy.

Pokud tak hledáte dualSIM chytrý telefon a nevadí Vám častější nabíjení a trochu větší rozměry, tak nemohu jinak než doporučit.

Plusy:

  • Rychlost
  • DualSIM
  • Fotoaparát
  • Schopnost přehrávat AVI
  • Dotyková vrstva
  • Android 2.3.3

Mínusy

  • Proměnlivá výdrž baterie
  • Nepříliš dobře sedící zadní kryt
  • Displej

Za zapůjčení a konzultaci děkujeme společnosti elko trading.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here